Londýn - Britští neurologové bijí na poplach. Počet agresivních, zhoubných nádorů mozku se za poslední dekády ve Velké Británii více než zdvojnásobil. Lékaři teď společně s vědci pracují na výzkumu, jenž by měl určit příčiny tohoto nárůstu.
Počet nádorů mozku se změnil z hodnoty 2,4 na 5,0 na každých 100 000 obyvatel. Vyplývá to ze studie, kterou včera zveřejnil vědecký magazín Journal of Environmental and Public Health. Nárůst proběhl mezi roky 1995 a 2015. Studie ale neuvádí důvody nárůstu. Lékaři pouze říkají, že důležitým faktorem je změna životního stylu u lidí.
Existují navíc také výzkumy, které nepřímo říkají, že za nárůstem počtu nádorů stojí mobilní telefony. Ty prý dokáží při častém používá spustí v mozku nevratné změny. "Zdá se, že telefony jsou nejpravděpodobnější příčinou." řekl pro CNN Alasdair Philips z britské asociace pro pomoc dětem s rakovinou.
"Nádory se většinou nacházejí v oblasti čelního a temporálního laloku, to znamená na čele a za uchem." doplňuje. Začít panikařit a zahazovat mobilní telefony je podle něj ale předčasné. I kdyby prý mobily zvyšovaly riziko nádoru mozku, celkový počet nádorů je pořád velmi nízký.
Vědcům navíc chybí jasný a nezpochybnitelný důkaz, že za nárůstem onemocnění opravdu stojí mobilní telefony. Opírají se tak pouze o domněnky. Studie a výzkumy, jež se na toto téma zaměřovaly, zatím přinesly více otázek než odpovědí.
Vědci ale přiznávají, že tempo jakým se množství nádorů zvýšilo je překvapil. "Ano, byli jsme velmi překvapeni." přiznává Philips. Podle některých lékařů ale za nárůstem stojí také znečištění životního prostředí, a to zejména v důsledku silného automobilového provozu ve velkoměstech.
Lion Shahab z londýnské univerzity vliv mobilních telefonů zpochybňuje. "Zatímco počet mobilních telefonů ve společnosti narostl z 15% v roce 1995 na 95% v roce 2015, počet nádorů mozku tímto tempem neroste." tvrdí. Podle něj tak neexistuje žádný důkaz o spojení mezi mobily a rakovinou.
Nepředpokládá tudíž, že by podobné studie lidi odradili od používání mobilních telefonů. "Závěry o vlivu mobilů na počet nádorů jsou spekulativní. Nemyslím si, že by lidé museli zahazovat své telefony. Mnohem lepší bude, když začnou jíst zdravě, omezí alkohol a přestanou kouřit." říká Shahab.
Související
Mrazivá zpověď mladíka, jemuž se vrátila rakovina. Příběh zasáhl celé Česko
Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
rakovina , lékaři , výzkum , nemoci , mobily
Aktuálně se děje
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
včera
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák