25. prosince 1758 potvrdil německý sedlák Johann Palitzsch hypotézu anglického astronoma Edmunda Halleyho, že „jeho“ kometa se k Zemi vrací v pravidelných intervalech. Podle jiných vědců je možným původcem života na naší planetě.
Pravidelnost návratu Halleyovy komety předpověděl v roce 1705 anglický astronom Edmund Halley. Jako první se totiž pokusil vypočítat její eliptickou dráhu a zároveň určit, jaké je působení velkých planet jako Jupiter na návrat podobných komet. Dříve už navíc konstatoval, že komety pozorované v letech 1531, 1607 a 1682 mají velmi podobné oběžné dráhy.
Potvrzení své premisy se však Halley nedožil, zemřel v roce 1742. Halleyova kometa se vrátila na den přesně před 260 lety, 25. prosince 1758 ji pozoroval německý sedlák a amatérský astronom Johann Georg Palitzsch.
Naposledy lidé pozorovali Halleyovu kometu v roce 1986, nedosahovala však takové jasnosti jako při předchozích pozorováních a spoustu lidí jí kvůli tomu vůbec nevidělo. Při každém průletu kolem Slunce ztratí kometa asi metr vysokou povrchovou vrstvu. Další průlet kolem Země se předpokládá 29. července 2061.
Halleyovu kometu už navštívilo pět meziplanetárních sond. Sověti ji pokořili sondami Vega 1 a 2, Japonci sondami Suisei a Sakigake. Nejúspěšnější však byla sonda Giotto, která zblízko pozorovala její jádro. Určila tak jeho velikost 16 x 7 x 8 kilometrů.
Někteří vědci dokonce zastávají teorii, že život na Zemi se vyvinul z bakterií, které na naši planetu přinesly komety. Podle většiny vědců je však tato teorie dnes spíš méně pravděpodobná, stále si s ní však počítá.
Související

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Kometa neandrtálská se řítí k Zemi: Něco se změnilo, vědci upravili informace
Komety , astronomie , věda
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
před 54 minutami

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
před 2 hodinami

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
před 2 hodinami

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
před 4 hodinami

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
před 4 hodinami

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
před 5 hodinami

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
před 6 hodinami

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
před 7 hodinami

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
před 7 hodinami

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
před 8 hodinami

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
před 9 hodinami

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
před 10 hodinami

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
před 11 hodinami

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
před 11 hodinami

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
před 12 hodinami

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
před 13 hodinami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 15 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála