Komety

Kometa, ilustrační foto

Kometa neandrtálská se řítí k Zemi: Něco se změnilo, vědci upravili informace

Zimní noční oblohu rozzáří jasnější kometa, zájemci ji mohou pozorovat malými dalekohledy. Nejlepší podmínky pro sledování komety nabídne druhá polovina ledna a první polovina února, sdělila dnes v tiskové zprávě platforma Astrofyzikální proGResy z Opavy. V této době by lidé daleko od měst mohli kometu spatřit i pouhým okem, pomocí dalekohledu by měli rozeznat i ohon komety. Nacházet se bude vysoko nad obzorem, převážně nad severním.
Ilustrační foto

Na obloze by se měla objevit kometa, kterou naposledy sledovali neandrtálci před 50.000 lety

Pouhým okem by ze Země mohla být brzy viditelná kometa, kterou bylo ze Země naposledy možné na sledovat před 50.000 lety, kdy ještě žili neandrtálci. Informují o tom britská média a časopis Newsweek. Malé těleso pojmenované C/2022 E3 (ZTF) se nyní nachází asi 161 milionů kilometrů od zeměkoule a k planetě se nejvíce přiblíží na začátku února, kdy bude prolétat ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů od ní.
Kometa, ilustrační foto

Češi budou moci za pár dní pozorovat kometu pouhýma očima

Za pár dnů by lidé v Česku mohli pozorovat kometu C/2020 F3 (Neowise). Je velká šance, že jasnou kometu spatří pouhýma očima. Letní obloha letos nabízí i několik velmi jasných planet, stále je také období nočních svítících oblak. ČTK to sdělil astronom a fotograf Petr Horálek.
Ilustrační foto

V noci vyvrcholí meteorický roj Kvadrantidy, můžete zahlédnout i kometu

Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je meteorický roj Kvadrantidy, který vyvrcholí v noci z dneška na pátek. Podle astronomů nebude při jejich pozorování vůbec rušit Měsíc a zejména v pátečních ranních hodinách by mohlo zazářit až 80 meteorů za hodinu. Letos by měly být nejlepší pozorovací podmínky do roku 2022.
Kometa těsně míjící žhavé Slunce vytváří pozoruhodný obraz

Přinesla na Zemi život? Halleyova kometa slaví 260 let

25. prosince 1758 potvrdil německý sedlák Johann Palitzsch hypotézu anglického astronoma Edmunda Halleyho, že „jeho“ kometa se k Zemi vrací v pravidelných intervalech. Podle jiných vědců je možným původcem života na naší planetě.
Ilustrační foto

Záhada jménem Oortův oblak: Co to je a čím je pro lidstvo důležitý

Nekonečnost vesmíru fascinuje lidskou představivost od nepaměti. Astronomové již objevili celou řadu vesmírných těles, které následně pojmenovali po postavách z římské mytologie, slavných osobnostech či kódovým označením. Někdy je to i naopak jako v případě Oortova oblaku. Ten sice už jméno má, ale jeho existence ještě nebyla dostatečně prokázána.
Kometa těsně míjící žhavé Slunce vytváří pozoruhodný obraz

Vědci vytvořili umělou kometu. Dokázala původ života na Zemi

Paříž - Francouzští vědci ve spolupráci s německými kolegy mají důkazy o tom, že život na Zemi pochází z vesmíru. Vytvořili umělou kometu v podmínkách, které panují v kosmu, a po několika dnech zjistili, že se na ní vytvořily základní organické látky, z nichž může vzniknout DNA. Za pokusem stojí francouzský výzkumný ústav CNRS.
Československá kometa 45p na večerní obloze ve 21h.

Kolem Země proletí "československá" kometa

Praha - Letos budeme moci na obloze opět spatřit kometu nesoucí jméno československých astronomů. Naposledy tu byla na podzim v roce 2011, kdy jsme ji mohli pozorovat před průletem kolem Slunce. Nyní má opět velice příznivý návrat a začátkem února ji budeme moci spatřit jako jasný objekt noční oblohy triedrem nebo malým dalekohledem. Nejlépe viditelná bude k ránu, když bude na cestě pryč od Slunce prolétat v těsné blízkosti Země, ke které se přiblíží jen na 12,4 miliónu km. Při tomto přiblížení bude nejjasnější. I když se vrací ke Slunci každých 5¼ roku, podobně příznivý návrat v tomto století už nenastane. Informuje redakci EuroZprávy.cz Astronomický ústav AV ČR.
Kometa, ilustrační fotografie

Přišel život na Zemi z vesmíru? Vědci mají další důkaz

Paříž - Zatímco se někteří vědci snaží najít život mimo naši planetu, jiní zkoumají, jak vůbec vznikl život na té naší. Mezi hlavní spory přitom patří, zda základ pro život vznikl na Zemi, nebo zda byl na ni zanesen cizím tělesem z vesmíru. Důkayz nahrávající druhé z těchto teorií nyní našli vědci z francouzské Université Nice Sophia Antipolis. Informoval o tom server PerfScience.
Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Nález na kometě by mohl přepsat dějiny Sluneční soustavy

Paříž – Vědci z Evropské kosmické agentury s pomocí sondy Rosetta, která zkoumá kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko, přišli s průlomovým zjištěním. Odhalili totiž, že krom molekul vody ohon komety obsahuje molekuly kyslíku (O2). Informoval o tom server Nature.com.
Ilustrační foto

K Zemí se žene superkometa. Rozzáří nám vánoční oblohu?

Moskva/Praha - Je to akorát rok, co se astronomům z Ruska a Běloruska podařilo objevit zcela novou kometu, která by měla nezapomenutelně rozzářit noční, možná i denní oblohu, od listopadu do ledna. Podle původních zpráv by se kometa ISON mohla stát jednou z nejasnějších komet za několik staletí.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy