Nově objevený druh pavouka se tým německých a australských přírodovědců rozhodl pojmenovat po nedávno zesnulém módním návrháři Karlu Lagerfeldovi. Arachnologům drobný australský pavouk totiž svým střídmým vzhledem módní ikonu připomínal, informovala agentura DPA.
Pavouk objevený v Austrálii se nyní oficiálně jmenuje jotus karllagerfeldi, oznámila univerzita v Hamburku, jejíž vědci se na objevení a popsání nového druhu podíleli. Právě v severoněmeckém městě na Labi se Lagerfeld v roce 1933 narodil.
„Jotus karllagerfeldi“: Australische Springspinnen-Art nach Karl Lagerfeld benannt, und das ist der Grund: https://t.co/4sd9HdkGMV #lagerfeld #karllagerfeld pic.twitter.com/IFXFhXCB01
— Universität Hamburg (@unihh) 1. července 2019
"To zvíře nám barvami a střídmým stylem připomínalo Karla Lagerfelda," zdůvodnil výběr jména člen vědeckého týmu Danilo Harms. "Černé části nohou nám připomínaly například rukavice, které vždy nosil, a obrovské černé oči jeho brýle," vysvětlil. Zatímco ostatní zástupci rodu jotus jsou výrazně barevní - červení či modří - je pavouk jotus karllagerfeldi vzhledem velmi střídmý: tělo má zbarvené černě, hnědě a bíle.
Skákavý pavouk jotus karllagerfeldi je velký pět až osm milimetrů. Badatelé jej objevili poblíž jezera Broadwater v australském státě Queensland.
V Austrálii žijí tisíce druhů pavouků. Řadu zástupců tohoto řádu vědci ale zatím nepopsali a některé ani neobjevili.
Německý módní návrhář Karl Lagerfeld zemřel letos v únoru ve věku 85 let. Od roku 1983 řídil světoznámou francouzskou módní značku Chanel.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně
V Austrálii objevili nový druh pavouka, který si buduje podzemní nory
Pavouci , Karl Lagerfeld , Zvířata
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 2 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 3 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 5 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
včera
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
včera
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
včera
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
včera
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
včera
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
23. prosince 2025 21:22
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
23. prosince 2025 19:58
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
23. prosince 2025 19:41
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
Vánoční příměří na západní frontě v roce 1914 patří k nejznámějším výjimkám moderního válečnictví. Na několik hodin tehdy ustoupily zbraně, propaganda i disciplína a prostor získal prostý lidský instinkt. O více než sto let později však podobná epizoda působí téměř nemyslitelně. Současné konflikty, včetně války na Ukrajině, jsou vedeny nepřetržitě, centralizovaně a v těsném propojení s politikou, médii a ideologií.
Zdroj: Jakub Jurek