Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Invazní druhy hmyzu nejsou ničím novým, podle britské stanice BBC ale stojí světovou ekonomiku až 300 miliard dolarů ročně. Zatímco lidé v New Yorku se potýkají s novým druhem mravence – patrně dovezeným z Evropy; Angličané bijí na poplach kvůli asijské sršni. 

Sršen asijská je podle Státní veterinární správy sice asi o centimetr menší než naše sršeň obecná, pro ekosystém ale tvoří významné nebezpečí. Živí se včelami, které napadá přímo v úlech.

Historie sršně asijské v Evropě začala celkem jednoduše. Roku 2004 byla zavlečena do jihozápadní Francie spolu se zásilkou zboží z Číny. Lidé v Evropě ji začali pozorovávat čím dál častěji; v srpnu 2023 se objevila i v Německu a jen o dva měsíce později v České republice. 

Hnízda si tato sršeň staví v dutinách stromů, na větvích či na sloupech elektrického vedení. Oproti sršni obecné mívá vchod ze strany, nikoliv ze spodu. 

Sršeň asijská je extrémně nepřátelská vůči včelám medonosnými i jiným opylovačům. „Tento hmyz se zde usadí a bude dravě hubit veškerý hmyz, zejména včely medonosné – to je jejich přirozený zdroj potravy,“ varoval britský včelař Simon Spratley, kterému tento druh sršně zlikvidoval 10 ze 17 včelstev.

Nejde jen o letce

Invazní druhy se nenajdou jen mezi polétavým hmyzem. Velice jednoduché je šířit po celém světě pavouky – své o tom ví Irové. Zde se rozšířily takzvané „falešné vdovy“, oficiálním názvem steatoda nobilis, z Madeiry a Kanárských ostrovů. Jejich jed je až 230krát jedovatější než u domácích severoevropských druhů. O rozšíření tohoto pavouka v Irsku informoval server Irish Times. 

Do alpského Švýcarska se ze subtropického Středomoří přesouvá pavouk Nosferatu – kvůli svému vzhledu pojmenovaný po německém filmu o upírech z 20. let. Ekologové ale před tímto pavoukem nijak nevarují, zato v lidech vyvolává hrůzu. Tento pavouk má totiž velmi dlouhé nohy a pohled na něj je pro osoby s arachnofobií děsivý. Ve skutečnosti ale jde o poměrně mírumilovného lovce.

https://twitter.com/obscurethingy/status/1712414880035168727 

Daleko větší hrozbu ale znamená výskyt nechvalně známé a extrémně jedovaté černé vdovy (oficiálně snovačka jedovatá). Jsou velice přizpůsobivé a dokážou se zabydlet na kamenných pláních, v lesích, polích či dokonce lidských obydlích. Pozorována už byla kromě teplejších evropských zemí i v Německu, Švýcarsku či Rusku. 

Za „invazemi“ černé vody do lidských obydlí ale nestojí nikdo jiný než člověk. Tento pavouk původně pochází ze zemí Severní a Střední Ameriky, vyjma Antarktidy se rozšířily úplně na všechny kontinenty. 

O tom, jak jednoduché je pavouka dostat na místo, kde původně vůbec nepatří, svědčí i případ z České republiky z roku 2017. Podle serveru tn.cz se do laserového centra v Dolních Břežanech spolu se součástkami dostalo několik desítek snovaček, které se následně rozutekly a ani následná deratizace nemohla zaručit likvidaci úplně všech zvířat. 

Síla jejího jedu je odhadována až na 15krát silnější, než je jed chřestýšů, kober nebo korálovců. Jediná dávka jedu dokáže zabít nejen zdravého člověka, ale také statného kopytníka, jako je velbloud, kůň nebo kráva. Samečci mají o mnoho slabší jed, který ale dokáže způsobit velice nepříjemné zdravotní potíže. 

Invazní není pouze hmyz

Evropská komise má na svých stránkách seznam druhů, které jsou v rámci Evropské unie invazní a pro životní prostředí tvoří zátěž. Některé druhy jsou poměrně překvapivé.

Například krab říční je jedním z nejvíce invazních druhů na světě, který se z východní Asie rozšířil do Evropy a Severní Ameriky. 

Dalším invazním druhem je skokan volský, což je jedna z největších žab na světě. Původně se vyskytoval v tropech a subtropech Ameriky, později se ale dostal i do Evropy. Žijí také v alpské oblasti Itálie. 

Původním obyvatelem evropského kontinentu není ani mýval severní. Ten byl poprvé vysazen roku 1934 v Německu kvůli kožešinovému průmyslu, dnes ho už běžně najdeme i v České republice, velká populace se nachází v Bělorusku. 

Související

Více souvisejících

Hmyz Sršňě Pavouci Zvířata

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Donald Trump

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

před 46 minutami

Tělo papeže Františka bylo vystaveno v bazilice sv. Petra

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny

Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu vinula pod jarním sluncem napříč Náměstím svatého Petra. Tisíce věřících i nevěřících se sem vydaly, aby vzdaly poslední poctu papeži Františkovi, jehož prostá dřevěná rakev byla vystavena na hlavním oltáři slavné baziliky. V otevřené rakvi, vyložené rudým suknem, odpočívá papež oblečený do liturgického roucha s růžencem v rukou.

před 1 hodinou

Papež František

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu

Prezident Spojených států Donald Trump znovu rozvířil debatu o ukrajinsko-ruském konfliktu, když ostře kritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Trumpa právě ukrajinský lídr svým postojem znemožňuje dosažení mírové dohody a prodlužuje tak krvavý konflikt, který podle jeho slov "zabíjí týdně tisíce vojáků na obou stranách".

před 3 hodinami

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

včera

včera

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

včera

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

včera

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

včera

včera

včera

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

včera

včera

včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy