Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Invazní druhy hmyzu nejsou ničím novým, podle britské stanice BBC ale stojí světovou ekonomiku až 300 miliard dolarů ročně. Zatímco lidé v New Yorku se potýkají s novým druhem mravence – patrně dovezeným z Evropy; Angličané bijí na poplach kvůli asijské sršni. 

Sršen asijská je podle Státní veterinární správy sice asi o centimetr menší než naše sršeň obecná, pro ekosystém ale tvoří významné nebezpečí. Živí se včelami, které napadá přímo v úlech.

Historie sršně asijské v Evropě začala celkem jednoduše. Roku 2004 byla zavlečena do jihozápadní Francie spolu se zásilkou zboží z Číny. Lidé v Evropě ji začali pozorovávat čím dál častěji; v srpnu 2023 se objevila i v Německu a jen o dva měsíce později v České republice. 

Hnízda si tato sršeň staví v dutinách stromů, na větvích či na sloupech elektrického vedení. Oproti sršni obecné mívá vchod ze strany, nikoliv ze spodu. 

Sršeň asijská je extrémně nepřátelská vůči včelám medonosnými i jiným opylovačům. „Tento hmyz se zde usadí a bude dravě hubit veškerý hmyz, zejména včely medonosné – to je jejich přirozený zdroj potravy,“ varoval britský včelař Simon Spratley, kterému tento druh sršně zlikvidoval 10 ze 17 včelstev.

Nejde jen o letce

Invazní druhy se nenajdou jen mezi polétavým hmyzem. Velice jednoduché je šířit po celém světě pavouky – své o tom ví Irové. Zde se rozšířily takzvané „falešné vdovy“, oficiálním názvem steatoda nobilis, z Madeiry a Kanárských ostrovů. Jejich jed je až 230krát jedovatější než u domácích severoevropských druhů. O rozšíření tohoto pavouka v Irsku informoval server Irish Times. 

Do alpského Švýcarska se ze subtropického Středomoří přesouvá pavouk Nosferatu – kvůli svému vzhledu pojmenovaný po německém filmu o upírech z 20. let. Ekologové ale před tímto pavoukem nijak nevarují, zato v lidech vyvolává hrůzu. Tento pavouk má totiž velmi dlouhé nohy a pohled na něj je pro osoby s arachnofobií děsivý. Ve skutečnosti ale jde o poměrně mírumilovného lovce.

https://twitter.com/obscurethingy/status/1712414880035168727 

Daleko větší hrozbu ale znamená výskyt nechvalně známé a extrémně jedovaté černé vdovy (oficiálně snovačka jedovatá). Jsou velice přizpůsobivé a dokážou se zabydlet na kamenných pláních, v lesích, polích či dokonce lidských obydlích. Pozorována už byla kromě teplejších evropských zemí i v Německu, Švýcarsku či Rusku. 

Za „invazemi“ černé vody do lidských obydlí ale nestojí nikdo jiný než člověk. Tento pavouk původně pochází ze zemí Severní a Střední Ameriky, vyjma Antarktidy se rozšířily úplně na všechny kontinenty. 

O tom, jak jednoduché je pavouka dostat na místo, kde původně vůbec nepatří, svědčí i případ z České republiky z roku 2017. Podle serveru tn.cz se do laserového centra v Dolních Břežanech spolu se součástkami dostalo několik desítek snovaček, které se následně rozutekly a ani následná deratizace nemohla zaručit likvidaci úplně všech zvířat. 

Síla jejího jedu je odhadována až na 15krát silnější, než je jed chřestýšů, kober nebo korálovců. Jediná dávka jedu dokáže zabít nejen zdravého člověka, ale také statného kopytníka, jako je velbloud, kůň nebo kráva. Samečci mají o mnoho slabší jed, který ale dokáže způsobit velice nepříjemné zdravotní potíže. 

Invazní není pouze hmyz

Evropská komise má na svých stránkách seznam druhů, které jsou v rámci Evropské unie invazní a pro životní prostředí tvoří zátěž. Některé druhy jsou poměrně překvapivé.

Například krab říční je jedním z nejvíce invazních druhů na světě, který se z východní Asie rozšířil do Evropy a Severní Ameriky. 

Dalším invazním druhem je skokan volský, což je jedna z největších žab na světě. Původně se vyskytoval v tropech a subtropech Ameriky, později se ale dostal i do Evropy. Žijí také v alpské oblasti Itálie. 

Původním obyvatelem evropského kontinentu není ani mýval severní. Ten byl poprvé vysazen roku 1934 v Německu kvůli kožešinovému průmyslu, dnes ho už běžně najdeme i v České republice, velká populace se nachází v Bělorusku. 

Související

Více souvisejících

Hmyz Sršňě Pavouci Zvířata

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy