Oxford - Vyšší lidé jsou rakovinou ohroženi mnohem více než ti nižší. Vyplývá to z nové studie britských vědců z Oxfordské univerzity. Důvodem podle nich může být zvyšující se průměrná výška.
Výsledky studie uveřejnili v lékařském časopise The Lancet Oncology. V průběhu 5 let sledovali vědci 1,3 milionu Britek ve středním věku a zjistili, že ty vyšší onemocněly rakovinou častěji než nižší.Podle nich každých deset centimetrů výšky nad 155 centimetrů znamená o 16 procent větší riziko onemocnění některým z typů rakoviny. To znamená, že ženy s výškou nad 175 centimetrů mají o 37 procent vyšší šanci onemocnět rakovinou.Ačkoliv odborníci sledovali pouze ženy, stejně je tomu podle nich i u mužů. A vysvětlení mají několik. Jednou z přín podle nich může být neustále se zvyšující průměrná výška během posledního století. Zjistili, že každé desetiletí 20. století znamenalo 1 centimetr průměrné výšky navíc.
"Výška samá samozřejmě nemůže ovlivnit rakovinu, ale může to být ukazatel něčeho jiného. To, že existuje spojení mezi výškou a rizikem rakoviny u tolika různých lidí, naznačuje, že tu může být základní společný mechanismus, který možná funguje na začátku života, kdy lidé rostou," citujeme vedoucí týmu z Oxfordské univerzity Jane Greenovou.Vědci si větší výskyt rakoviny u vysokých lidí vysvětlují i tím, že mají více buněk než ti nižší. Rakovina se u nich může vyskytnout častěji než u menších proto, že může dojít k častějším mutacím buněk.Vysocí lidé jsou sice více ohrožení rakovinou, ale podle vědců nemusí věšet hlavu. Mají i výhody. "U vyšších lidí je zase menší riziko dalších problémů, jako je třeba onemocnění srdce," dodává Greenová.
Související
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
Vědci , rakovina , Lidé , zdraví
Aktuálně se děje
včera
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
včera
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
včera
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
včera
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
včera
Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup
včera
Počasí se neodkloní od letního normálu, vyplývá z dlouhodobého výhledu
včera
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
včera
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
včera
EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku
včera
Červen byl pro Ukrajinu nejtragičtějším měsícem od začátku války
včera
Rusko by mohlo plánovat cílené údery na kritickou infrastrukturu, varuje Litva
včera
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
včera
Středeční počasí přinese bouřky do další části Česka, varoval ČHMÚ
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Praze. Muž zavraždil ženu, pak se pokusil o sebevraždu
včera
Ve Francii se rozjel souboj titánů. Philippe už hází špínu na Le Penovou
včera
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
včera
Macinka se zastal Turka. Určitě ho nepotopím, vzkázal šéf Motoristů
včera
Zničíme íránské elektrárny a mosty, vyhrožuje Trump
včera
Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník
včera
Počasí: Bouřky se objeví i v dalších dnech, o víkendu dorazí tropy
Vysoká oblačnost a bouřky budou pokračovat až do konce pracovního týdne, kdy dorazí tropické teploty. Ty se ale dlouho neudrží a během víkendu se opět ochladí.
Zdroj: Libor Novák