Washington - Přistání astronautů na Marsu bude tvrdý oříšek, ale vrátit je zpátky na Zem se může ukázat jako ještě složitější věc. Zvlášť jestli průzkumníkům rudé planety začne při dlouhém návratu domů kapat z nosu, napsal server Space.com.
Na Marsu, jehož některé oblasti, jak víme, jsou schopné podporovat život, by se astronauti mohli nakazit. "Náš" svět pak může váhat, zda takové cestovatele přivítá zpět, kvůli obavě z rozšíření nějaké mimozemské silně zhoubné infekce mezi více než sedmi miliardami pozemšťanů.
NASA se tím už zabývá současně s přípravou plánů, jak dostat lidskou posádku k Marsu do poloviny 30. let tohoto století. Klíčem je pečlivé sledování zdravotního stavu astronautů během všech fází marsovských výprav a jakékoli jiné aktivity v hlubokém vesmíru, říká Cassie Conleyová z programu planetární ochrany amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Je samozřejmé, že NASA udělá vše pro to, aby minimalizoval nebezpečí, že astronauti při práci na povrchu Marsu seberou nějaký tamní potencionálně patogenní organismus. Průzkumníci se například vyhnou "zvláštním oblastem", tedy místům, kde by mohly přežít a rozmnožovat se pozemské mikroby. Nevkročí ani půdu, kterou nejdřív neprověřily robotické přístroje.
Tyto zásady obsahuje protokol planetární ochrany načrtnutý v roce 2008 mezinárodním Výborem pro kosmický výzkum (COSPAR). NASA stejně jako evropská vesmírná agentura ESA se zavázaly tento protokol respektovat.
Astronauti ale na povrchu sousední planety nevyhnutelně přijdou do kontaktu s nějakým marsovským materiálem, ať už plánovači mise vymyslí jakákoli preventivní opatření, upozorňuje Conleyová a další experti.
A je velmi pravděpodobné, že průzkumníci rudé planety onemocní. "Poteče jim z nosu, budou mít nějaké vyrážky," říká Conelyová. "Lidem, kteří jsou stovky dní v malém uzavřeném prostoru, se to stává.""Jestliže se něco stane šesti lidem vyslaným na Mars, je to opravdu hrozná tragédie a my tomu chceme zabránit, jak jen to bude možné. Ale šest lidí, kteří přinesou z Marsu na Zem strašlivou infekci, strašně škodlivý organismus, je globální tragédie, A v tom je obrovský rozdíl, který musíme mít na paměti," upozorňuje Conleyová.
Na Mars chtějí tisíce lidí, návrat neřeší
Stránky společnosti Mars One, která připravuje jednosměrnou misi na Mars, se plní přihláškami odhodlaných kandidátů na astronauty. Videí, ve kterých dobrodruzi popisují, proč by se na rudou planetu rádi vydali, už společnost napočítala přes 80 tisíc, píše Guardian.
Projekt podle všeho zaujal dobrodruhy nezávisle na pohlaví, zemi původu nebo vyznání. Nizozemská společnost už eviduje kandidátská videa ze 120 zemí světa, což z budoucího dobyvatele Marsu podle ní dělá "nejžádanější povolání světa".
Nejvíce zájemců pochází ze Spojených států – odtud své přihlášky podalo 17 tisíc lidí. "Mise Mars One představuje celé lidstvo a její duch bude naplněn pouze v případě, že na ní budou zastoupeni lidé z celého světa. Jsem hrdý, že to je přesně to, co se právě děje," řekl zakladatel společnosti Bas Lansdorp.
Lidstvo by tak v roce 2023 mohla na Marsu reprezentovat čtveřice lidí, kteří nejlépe odpověděli na otázky: proč chcete letět na Mars, jak byste popsal svůj smysl pro humor a proč jste vhodným kandidátem?.
V roce 2015 by se potom mělo vybrat finálových 28 až 40 lidí. Ty potom čeká sedmiletý trénink, který by měl podle vizí společnosti probíhat jako reality show. Lidstvo by si tedy například pomocí SMS zpráv mohlo vybrat, kdo ho na Marsu bude reprezentovat. A Mars One by si pořadem pomohl k dofinancování projektu, který vyjde údajně na 6 miliard dolarů, píše iHned.cz.
Související
Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci
NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
před 2 hodinami
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
včera
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
včera
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
včera
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
včera
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
včera
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
včera
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
včera
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
včera
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
včera
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
včera
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
včera
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
včera
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
včera
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
včera
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
včera
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
včera
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
včera
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
včera
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
Prezident Petr Pavel nadále stojí o osobní účast na letošním summitu NATO. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) chce znovu diskutovat o tom, kdo bude Česko v červenci zastupovat v turecké Ankaře.
Zdroj: Jan Hrabě