Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci

Život na jiných planetách, zejména na Marsu, lidstvo fascinuje odnepaměti. Nenajde se snad nikdo, kdo nepřemýšlel o zelených mužíčcích nebo jen primitivním životě podobném bakteriím či prvokům. Vědci nyní přišli s teorií, že jsme možná už na jeden takový život narazili. A zabili jej.

S tvrzením o tom, že jsme „možná zabili život na Marsu“, přišel server IFL Science. Během 70. let NASA vyslala na rudou planetu sondu Viking, která vypustila dva přistávací moduly. Sebraly vzorky půdy a provedly biologické testy za účelem hledání života na naší nejbližší planetě.

Jeden z experimentů zjistil stopy chlorovaných organických látek, u nichž se předpokládalo, že jde o kontaminanty přivezené ze Země. „V jedné části experimentu byla do marťanské půdy přidána voda obsahující živiny a radioaktivní uhlík. V případě přítomnosti života se předpokládalo, že mikroorganismy spotřebují živiny a uvolní radioaktivní uhlík jako plyn,“ vysvětluje server.

První pokus radioaktivní plyn skutečně odhalil. „Pokud byli v půdě přítomni mikrobi, mělo by se při podávání většího množství radioaktivních živin a delší inkubaci vytvořit více radioaktivního plynu. Druhá a třetí injekce směsi však k produkci většího množství plynu nevedla,“ pokračuje server v líčení jednotlivých pokusů.

Vědci tak první pozitivní výsledek připsali petrachlorátu, sloučenině, která se používá v ohňostrojích a raketovém palivu a mohla živiny metabolizovat. Existují ale trochu exotičtější a zároveň zneklidňující tvrzení. „Přidání vody do experimentu bylo chybou a mohlo zahubit mikroby, které jsme se snažili najít,“ míní profesor pro planetární obyvatelnost a astrobiologii Dirk Schulze-Makuch z Technické univerzity v Berlíně.

Jeho argumenty zní poměrně logicky. „Když vás právě utopil mimozemský robot, nemáte zrovna tendenci mít hlad,“ podotkl. Podle něj se i na Zemi nacházejí v těch nejextrémnějších prostředích organismy, které vodu čerpají výhradně z vlhkosti. „Zalití těchto mikrobů vodou by je zabilo, což by možná vysvětlovalo, proč další injekce živin nevedly k detekci radioaktivního plynu,“ uvedl vědec.

Makuch navíc dodal, že mikroby na Marsu mohou mít ve svých buňkách peroxid vodíku. „Tato adaptace by měla v marťanském prostředí zvláštní výhody, protože by poskytovala nízký bod mrznutí, zdroj kyslíku a hygroskopičnost,“ upřesnil. „Pokud předpokládáme, že původní marťanský život se mohl přizpůsobit svému prostředí tím, že do svých buněk zabudoval peroxid vodíku, mohlo by to vysvětlit výsledky z Viking.“

Sonda Viking tak při pokusu mohla mikroby nejen utopit, ale i přehřát. „Pokud by marťanské buňky obsahovaly peroxid vodíku, zabilo by je to. Navíc by to způsobilo, že by peroxid vodíku reagoval s jakýmikoliv organickými molekulami v okolí za vzniku velkého množství oxidu uhličitého – což je přesně to, co přístroj detekoval,“ doplnil německý profesor.

Související

Více souvisejících

vesmir Mars vesmír, Mars

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 11 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy