Planeta K2-18b, vzdálená 120 světelných let od Země, se nedávno dostala do středu vědeckého zájmu poté, co se v její atmosféře objevily molekuly, které by mohly být stopami života. Jenže jak rychle naděje vzrostly, tak rychle začaly i mizet. Nové studie nyní zpochybňují původní tvrzení, a celá situace tak odhaluje, proč je hledání života mimo naši planetu nesmírně složité a plné nejistot.
V dubnu vědci oznámili, že pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba objevili v atmosféře K2-18b molekuly dimethylsulfid (DMS) a dimethyldisulfid (DMDS) – látky, které jsou na Zemi produkovány převážně živými organismy. Šlo o nejpřesvědčivější známky možného mimozemského života, jaké byly dosud zachyceny.
Ovšem jen pár týdnů poté přišly tři nezávislé vědecké týmy, které původní závěry zpochybnily. Patřil mezi ně i tým astronoma Luise Welbankse z Arizonské státní univerzity. „Bylo to vzrušující, ale zároveň nás to hned zarazilo – tak silný důkaz by byl historický, ale statistická významnost působila až příliš vysoká,“ uvedl.
Pochybnosti se netýkaly jen samotných molekul, ale i způsobu zpracování dat. Rafael Luque a Michael Zhang z University of Chicago upozornili, že data z teleskopu Webb vykazují výrazný „šum“ – tedy rušivé signály způsobené nedokonalostmi přístrojů a prostředí.
V takových podmínkách je obtížné přesně určit, o jaké molekuly se jedná, protože organické sloučeniny často absorbují světlo na podobných vlnových délkách. Pokud nejsou data zcela přesná, mohou být výsledky velmi zavádějící.
Kromě toho vědci upozornili na výrazný rozdíl v teplotních údajích. V roce 2023 tým vedený Nikku Madhusudhanem odhadoval teplotu planety na zhruba 250–300 kelvinů. V nové dubnové studii se však objevila hodnota 422 kelvinů, což odpovídá téměř 150 °C – a to by mohlo značně omezit možnost, že planeta je obyvatelná.
Další výhrady přinesli i Welbanks a jeho kolegové, kteří kritizovali způsob, jakým byl model atmosféry planety vytvořen. Tvrdí, že původní tým testoval jednotlivé molekuly odděleně, aniž by připustil možnost, že by podobné signály mohly vzniknout i jinými chemickými cestami. Když jejich tým model rozšířil o další možné sloučeniny, stopy po DMS a DMDS zcela zmizely.
„V momentě, kdy do modelu přidáte jiné chemické možnosti, důkaz pro DMS prostě zmizí,“ shrnul Welbanks.
Původní autor studie Madhusudhan však vnímá následné studie jako konstruktivní. Připouští, že důkazy nejsou definitivní, ale stále považuje DMS za „nadějného kandidáta“. Nově se svým týmem analyzoval planetu znovu, tentokrát na přítomnost 650 různých molekul. Výsledky předložil k recenznímu řízení.
Nicméně i Welbanks upozorňuje, že nová studie sice zmírňuje původní tvrzení, ale stále používá statistický přístup, který podle něj nadhodnocuje jistotu zjištění. Rafael Luque dodává, že přestože jde o krok správným směrem, je nové zkoumání příliš úzce zaměřené na vyvrácení konkrétní kritiky a neklade si širší otázky.
Vědci se shodují, že skutečný důkaz mimozemského života bude vyžadovat nesmírně přesná data, opakované potvrzení z různých teleskopů a interdisciplinární konsenzus mezi astronomy, biology i chemiky. „Nepovažujeme to za selhání. Zkoušíme odvážné myšlenky – a to je přesně to, co věda potřebuje,“ uzavírá Welbanks.
I když tedy K2-18b zatím neposkytla nezvratný důkaz o mimozemském životě, vědci věří, že právě podobné planety nás k odpovědi mohou jednou dovést. A možná se toho dočkáme ještě za našeho života.
Související

Věci objevili způsob, jak zachránit desetitisíce dětí před téměř jistou smrtí

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
Vědci , vesmir , exoplanety , exoplaneta K2-18b
Aktuálně se děje
včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
včera

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
včera

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
včera

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
včera

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
včera

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
včera

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
včera

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
včera

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
včera

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
včera

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
včera

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
včera

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
včera

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
včera

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
včera

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
20. července 2025 21:27

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
20. července 2025 21:04

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
20. července 2025 20:15

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
20. července 2025 19:00
Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.
Zdroj: Libor Novák