Navzdory pokroku v očkování a zdravotní péči v subsaharské Africe se šance na přežití pro děti, které přijdou do nemocnice v bezvědomí, za posledních 50 let téměř nezměnily. Nová studie ale ukazuje, že okamžité podání antibiotik při přijetí by mohlo každoročně zachránit desetitisíce životů.
Podle výzkumu zveřejněného v The Lancet Global Health většina těchto případů souvisí s mozkovou formou malárie, tzv. cerebrální malárií. Druhou nejčastější příčinou je bakteriální meningitida. Výzkumníci nyní varují, že při diagnostice a léčbě často dochází k přehlédnutí souběžných bakteriálních infekcí, což zásadně zhoršuje prognózu.
„Když najdete malarické parazity v krvi, automaticky předpokládáte, že příčinou kómatu je malárie,“ vysvětluje Dr. Stephen Ray z Oxford Vaccine Group. „Jenže právě to může být důvod, proč se neléčí bakteriální infekce – a to pak ohrožuje život.“
Ray a jeho tým proto doporučují, aby všechny děti přicházející s horečnatým bezvědomím dostaly nejen antimalarika, ale i antibiotika. Takový postup by mohl změnit péči o 2,3 milionu dětí ročně a potenciálně zachránit přes 20 000 životů.
Zpoždění při dopravě do nemocnice přitom může být pro děti fatální. „Přicházejí k nám i po celém dni hlubokého bezvědomí – s vysokou horečkou, dezorientované, někdy už se známkami otoku a poškození mozku,“ říká Ray.
V Malawi, kde studie probíhala, bývá často problémem doprava. „Máme případy, kdy matka celou noc nese na zádech dítě v křečích, aby se dostala do zdravotního střediska,“ popisuje lékařka Alice Muiruri-Liomba z nemocnice Queen Elizabeth v Blantyru. „A pak ještě musí sama hledat transport do větší nemocnice, protože sanitky prostě nejsou.“
Tato nemocnice je relativně dobře vybavená, má například jediné přenosné MRI v zemi. Ovšem v regionálních nemocnicích často chybí léky i základní laboratorní vybavení.
Děti podle Muiruri-Liomba projdou domácí léčbou, poté klinikou a okresní nemocnicí – do specializovaného zařízení se dostanou až v okamžiku, kdy je jejich stav kritický. „To ukazuje, že mnozí vůbec netuší, jak vážná může být malárie nebo horečnaté onemocnění vedoucí ke křečím a bezvědomí.“
Dr. Tarun Dua z WHO upozorňuje, že v mnoha zemích Afriky připadá jeden dětský neurolog na 4 miliony obyvatel. Diagnostická zařízení jako neuroimaging existují jen v hlavních městech. „Je tu obrovský rozdíl mezi městy a venkovem,“ varuje.
Světová zdravotnická organizace proto v dubnu aktualizovala své doporučení pro léčbu meningitidy – každé dítě s podezřením na akutní infekci mozku má dostat antibiotika ještě před jakýmkoli testem. Podle Dua to platí i pro všechny děti v kómatu.
WHO nyní tlačí na jednotlivé země, aby nové pokyny skutečně převedly do praxe. Organizace zároveň sází na vývoj levných přístrojů pro skenování mozku a přesnějších bedside testů.
„Něco se už hýbe,“ říká Dua. „Ale je potřeba jednat rychle.“
Související

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 1 hodinou

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 2 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 4 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera
Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.
Zdroj: Libor Novák