Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem

Vědci zaznamenali dosud nejpřesvědčivější indicii, která může naznačovat existenci mimozemského života. Na exoplanetě K2-18b, obíhající hvězdu vzdálenou 120 světelných let od Země, byl totiž detekován významný výskyt molekuly, jež je na naší planetě úzce spojována s činností mikroorganismů.

Astronom Nikku Madhusudhan z Cambridgeské univerzity vyzval ke zdrženlivosti při interpretaci nových poznatků. Podle něj by bylo nezodpovědné předčasně tvrdit, že byl nalezen důkaz života. O jeho slovech informoval americký list New York Times.

Zároveň ale připustil, že nejpravděpodobnějším vysvětlením pozorování jeho týmu je existence teplého oceánu na planetě K2-18b, který by mohl překypovat životem. Označil tuto možnost za revoluční průlom a zdůraznil, že jde o vůbec první případ, kdy lidstvo identifikovalo možné biosignatury na planetě, která se nachází v obyvatelné zóně.

Další odborníci přistupují k novým zjištěním s výraznou zdrženlivostí. Planetární vědec Stephen Schmidt z Univerzity Johna Hopkinse upozornil, že zatím nejde o průlomový objev, ale spíše o náznak. Podle něj nelze v tuto chvíli vyvozovat, že by planeta K2-18b byla skutečně obyvatelná.

Christopher Glein z Jihozápadního výzkumného institutu v San Antoniu varoval, že cesta k potvrzení existence mimozemského života bude pravděpodobně velmi zdlouhavá a frustrující. Podle jeho slov bez jednoznačného důkazu – obrazně řečeno bez toho, aby „nám zamával E.T.“ – nelze mluvit o průkazném potvrzení.

Planetu K2-18b objevili kanadští astronomové v roce 2017 při pozorování z pozemních observatoří v Chile. Jedná se o tzv. subneptun – typ planety běžně se vyskytující mimo naši sluneční soustavu, avšak bez přímého ekvivalentu v jejím okolí. Subneptuny jsou rozměrově větší než kamenné planety vnitřní sluneční soustavy, ale menší než plynoví obři typu Neptun.

V roce 2021 představil tým doktora Madhusudhana nový typ exoplanet – tzv. hyceánské světy, tedy planety s teplými oceány a atmosférou bohatou na vodík a uhlíkaté sloučeniny. Hypotézu podpořila pozorování teleskopu Jamese Webba, který u planety K2-18b odhalil molekuly odpovídající tomuto typu prostředí a náznaky dimethylsulfidu – látky, která je na Zemi výhradně produktem živých organismů.

O dva roky později vědci zaznamenali ještě silnější signál dimethylsulfidu a příbuzné látky dimethyldisulfidu. Přestože opakované kontroly výsledky potvrdily, část odborné komunity zůstává skeptická. Upozorňuje, že planeta může být i nehostinným tělesem s magmatickým oceánem a hustou vodíkovou atmosférou, nevhodnou pro život v jakékoli podobě, jak ji známe.

K objasnění těchto možností bude nutný další výzkum. Vědci plánují laboratorní simulace i pokračování pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba. Budoucnost poznání však může ohrozit i politika – například případné škrty v americkém rozpočtu na vesmírný výzkum, které by vývoj astrobiologie výrazně zpomalily.

Související

Černá díra trhá hvězdu na kusy

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli

Astronomové přišli s překvapivým objevem: pomocí vesmírného teleskopu Gaia se jim podařilo náhodně zaznamenat dosud neznámý typ gigantických vesmírných explozí – největších, jaké kdy lidstvo pozorovalo od samotného počátku vesmíru. Tyto kolosální výbuchy světla, zachycené z jádra vzdálených galaxií, nejenže překonávají dosavadní záznamy svou silou, ale i délkou trvání.
exoplaneta K2-18b

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není

Planeta K2-18b, vzdálená 120 světelných let od Země, se nedávno dostala do středu vědeckého zájmu poté, co se v její atmosféře objevily molekuly, které by mohly být stopami života. Jenže jak rychle naděje vzrostly, tak rychle začaly i mizet. Nové studie nyní zpochybňují původní tvrzení, a celá situace tak odhaluje, proč je hledání života mimo naši planetu nesmírně složité a plné nejistot.

Více souvisejících

vesmir

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 22 minutami

před 39 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

včera

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy