Vědci zaznamenali dosud nejpřesvědčivější indicii, která může naznačovat existenci mimozemského života. Na exoplanetě K2-18b, obíhající hvězdu vzdálenou 120 světelných let od Země, byl totiž detekován významný výskyt molekuly, jež je na naší planetě úzce spojována s činností mikroorganismů.
Astronom Nikku Madhusudhan z Cambridgeské univerzity vyzval ke zdrženlivosti při interpretaci nových poznatků. Podle něj by bylo nezodpovědné předčasně tvrdit, že byl nalezen důkaz života. O jeho slovech informoval americký list New York Times.
Zároveň ale připustil, že nejpravděpodobnějším vysvětlením pozorování jeho týmu je existence teplého oceánu na planetě K2-18b, který by mohl překypovat životem. Označil tuto možnost za revoluční průlom a zdůraznil, že jde o vůbec první případ, kdy lidstvo identifikovalo možné biosignatury na planetě, která se nachází v obyvatelné zóně.
Další odborníci přistupují k novým zjištěním s výraznou zdrženlivostí. Planetární vědec Stephen Schmidt z Univerzity Johna Hopkinse upozornil, že zatím nejde o průlomový objev, ale spíše o náznak. Podle něj nelze v tuto chvíli vyvozovat, že by planeta K2-18b byla skutečně obyvatelná.
Christopher Glein z Jihozápadního výzkumného institutu v San Antoniu varoval, že cesta k potvrzení existence mimozemského života bude pravděpodobně velmi zdlouhavá a frustrující. Podle jeho slov bez jednoznačného důkazu – obrazně řečeno bez toho, aby „nám zamával E.T.“ – nelze mluvit o průkazném potvrzení.
Planetu K2-18b objevili kanadští astronomové v roce 2017 při pozorování z pozemních observatoří v Chile. Jedná se o tzv. subneptun – typ planety běžně se vyskytující mimo naši sluneční soustavu, avšak bez přímého ekvivalentu v jejím okolí. Subneptuny jsou rozměrově větší než kamenné planety vnitřní sluneční soustavy, ale menší než plynoví obři typu Neptun.
V roce 2021 představil tým doktora Madhusudhana nový typ exoplanet – tzv. hyceánské světy, tedy planety s teplými oceány a atmosférou bohatou na vodík a uhlíkaté sloučeniny. Hypotézu podpořila pozorování teleskopu Jamese Webba, který u planety K2-18b odhalil molekuly odpovídající tomuto typu prostředí a náznaky dimethylsulfidu – látky, která je na Zemi výhradně produktem živých organismů.
O dva roky později vědci zaznamenali ještě silnější signál dimethylsulfidu a příbuzné látky dimethyldisulfidu. Přestože opakované kontroly výsledky potvrdily, část odborné komunity zůstává skeptická. Upozorňuje, že planeta může být i nehostinným tělesem s magmatickým oceánem a hustou vodíkovou atmosférou, nevhodnou pro život v jakékoli podobě, jak ji známe.
K objasnění těchto možností bude nutný další výzkum. Vědci plánují laboratorní simulace i pokračování pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba. Budoucnost poznání však může ohrozit i politika – například případné škrty v americkém rozpočtu na vesmírný výzkum, které by vývoj astrobiologie výrazně zpomalily.
Související

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není
Aktuálně se děje
před 4 minutami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 22 minutami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 39 minutami

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
před 1 hodinou

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
včera

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
včera

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
včera
Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.
Zdroj: Jakub Jurek