Vědci zaznamenali dosud nejpřesvědčivější indicii, která může naznačovat existenci mimozemského života. Na exoplanetě K2-18b, obíhající hvězdu vzdálenou 120 světelných let od Země, byl totiž detekován významný výskyt molekuly, jež je na naší planetě úzce spojována s činností mikroorganismů.
Astronom Nikku Madhusudhan z Cambridgeské univerzity vyzval ke zdrženlivosti při interpretaci nových poznatků. Podle něj by bylo nezodpovědné předčasně tvrdit, že byl nalezen důkaz života. O jeho slovech informoval americký list New York Times.
Zároveň ale připustil, že nejpravděpodobnějším vysvětlením pozorování jeho týmu je existence teplého oceánu na planetě K2-18b, který by mohl překypovat životem. Označil tuto možnost za revoluční průlom a zdůraznil, že jde o vůbec první případ, kdy lidstvo identifikovalo možné biosignatury na planetě, která se nachází v obyvatelné zóně.
Další odborníci přistupují k novým zjištěním s výraznou zdrženlivostí. Planetární vědec Stephen Schmidt z Univerzity Johna Hopkinse upozornil, že zatím nejde o průlomový objev, ale spíše o náznak. Podle něj nelze v tuto chvíli vyvozovat, že by planeta K2-18b byla skutečně obyvatelná.
Christopher Glein z Jihozápadního výzkumného institutu v San Antoniu varoval, že cesta k potvrzení existence mimozemského života bude pravděpodobně velmi zdlouhavá a frustrující. Podle jeho slov bez jednoznačného důkazu – obrazně řečeno bez toho, aby „nám zamával E.T.“ – nelze mluvit o průkazném potvrzení.
Planetu K2-18b objevili kanadští astronomové v roce 2017 při pozorování z pozemních observatoří v Chile. Jedná se o tzv. subneptun – typ planety běžně se vyskytující mimo naši sluneční soustavu, avšak bez přímého ekvivalentu v jejím okolí. Subneptuny jsou rozměrově větší než kamenné planety vnitřní sluneční soustavy, ale menší než plynoví obři typu Neptun.
V roce 2021 představil tým doktora Madhusudhana nový typ exoplanet – tzv. hyceánské světy, tedy planety s teplými oceány a atmosférou bohatou na vodík a uhlíkaté sloučeniny. Hypotézu podpořila pozorování teleskopu Jamese Webba, který u planety K2-18b odhalil molekuly odpovídající tomuto typu prostředí a náznaky dimethylsulfidu – látky, která je na Zemi výhradně produktem živých organismů.
O dva roky později vědci zaznamenali ještě silnější signál dimethylsulfidu a příbuzné látky dimethyldisulfidu. Přestože opakované kontroly výsledky potvrdily, část odborné komunity zůstává skeptická. Upozorňuje, že planeta může být i nehostinným tělesem s magmatickým oceánem a hustou vodíkovou atmosférou, nevhodnou pro život v jakékoli podobě, jak ji známe.
K objasnění těchto možností bude nutný další výzkum. Vědci plánují laboratorní simulace i pokračování pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba. Budoucnost poznání však může ohrozit i politika – například případné škrty v americkém rozpočtu na vesmírný výzkum, které by vývoj astrobiologie výrazně zpomalily.
Související

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
Aktuálně se děje
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
včera

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
včera
Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.
Zdroj: Jan Hrabě