Zemětřesení o síle 8,8 magnituda, které zasáhlo vzdálené východní pobřeží Ruska, patří podle seismologů k nejsilnějším, jaké byly kdy zaznamenány. Následná vlna tsunami nyní ohrožuje široké oblasti Tichého oceánu, včetně Havaje a západního pobřeží Spojených států. První varovné signály dorazily během hodin, ale klíčové faktory, jako například síla a výška vlny v různých oblastech, zůstávají zatím otevřené.
Podle Amerického geologického ústavu (USGS) patří dnešní otřesy mezi šest nejsilnějších zemětřesení v historii moderní seismologie. Odborník na geodynamiku Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pro server EuroZprávy.cz potvrdil mimořádnost události.
„USGC upřesnilo magnitudo na 8,8, jedná se o jedno z nejsilnějších zemětřesení zaznamenaných za poslední století. Ničivý potenciál je obrovský, nicméně hraje tu velkou roli relativní odlehlost oblasti, která přímé škody zemětřesení naštěstí velmi eliminuje,“ uvedl expert.
Původní odhady se pohybovaly mezi 8,0 a 8,8 magnitudy, přičemž ke zpřesnění došlo až s dodatečnou analýzou. Podle Kuny je taková nejistota běžná. „Odhad takto velkého magnituda je složitý a k přesnému výpočtu je potřeba celý vlnový záznam zemětřesení, včetně nízkých frekvencí signálu. Pokud bylo USGS magnitudo vypočteno krátce po zemětřesení, ještě nebyla pravděpodobně k dispozici všechna data k přesnějším výpočtům,“ vysvětlil.
Zatímco lokalizace epicentra bývá díky moderním přístrojům poměrně rychlá, určení celé zlomové plochy bývá podstatně složitější. „U takto silného zemětřesení je ale podstatnější určení celé zlomové plochy, kde se tektonické desky posunuly, což je informace, která se zpravidla upřesňuje ještě několik dní po zemětřesení,“ vysvětlil Kuna. Stejně tak se postupně zpřesňuje i hloubka epicentra, i když podle něj „fakt, že se jednalo o relativně mělké zemětřesení, se již měnit nejspíš nebude.“
Vzhledem k povaze události je otázka tsunami nevyhnutelná. Tato vlna, která se může zrodit hluboko v oceánu, je známá svou obrovskou rychlostí i ničivostí. „Na hlubokém oceánu tsunami putuje kolem 700–800 km/h, dorazí tedy podle vzdálenosti od zlomové plochy zemětřesení. Obecně je její velikost ovlivněna hlavně zdrojem – velikostí zlomové plochy, vertikálním zdvihem dna a tak dále. Hloubka a tvar pobřeží, kam tsunami dojde, také podstatně ovlivňuje její sílu,“ popsal expert.
V reakci na zemětřesení byly také vyhlášeny varování před tsunami pro několik jihoamerických států, včetně Chile, Peru a Ekvádoru. V Ekvádoru bylo varování vydáno pro Galapážské ostrovy, kde se očekává, že tsunami vlny dosáhnou výšky 1,4 metru. Peruánské námořnictvo vydalo varování před tsunami s tím, že úředníci budou situaci „neustále sledovat“. Ekvádor v úterý večer nařídil preventivní evakuaci pláží, doků a nízko položených oblastí.
Podle Japonské meteorologické agentury byla v Iwate, na severovýchodním pobřeží Japonska, zaznamenána vlna o výšce 1,3 metru v přístavu Kuji. Agentura varuje, že vlny mohou dál růst. Na Havajských ostrovech, konkrétně v oblasti Kahului na severním a středním pobřeží ostrova Maui, byla zaznamenána tsunami vlna, která přesahovala 1,5 metru, jak vyplývá z údajů Národní oceánické a atmosférické správy (NOAA).
Kuna nakonec upozornil na fakt, že zatím nelze přesně předpovědět dopady v jednotlivých regionech. „Tsunami pevninu zasáhne v celém Pacifiku, její síla je ale založená na výpočtech a jen velmi přibližná. Je to tedy skutečně varování, ale míra škod se odhaduje těžko,“ uzavřel.
Související
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
Tsunami spustilo masové evakuace napříč Tichým oceánem. Proč, když vlny byly nakonec malé?
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
před 1 hodinou
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
před 1 hodinou
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 2 hodinami
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 3 hodinami
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 4 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 5 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 6 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 6 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 7 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 8 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 9 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 9 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 11 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
Libanonský parlament schválil historické zrušení trestu smrti, čímž se země stala vůbec prvním státem v arabském světě, který tento nejpřísnější trest oficiálně vyřadil ze svého právního řádu. Podle nové legislativy bude absolutní trest nahrazen doživotním vězněním spojeným s těžkými nucenými pracemi.
Zdroj: Libor Novák