Nesnášíte ranní vstávání? Unikátní návod, jak obelstít mozek

Praha - Potřebujete se naučit ráno brzy vstávat, ale jste typ, co raději ponocuje? Nebo jste ranní ptáče a večer, když musíte fungovat, neudržíte pozornost a usínáte? Poradíme, jak si přenastavit vnitřní hodiny.

Každý člověk má úplně jinak nastavené biorytmy. Někdo dokáže pracovat výborně v noci, ale ráno ho nedostanete z postele. Naopak jiným vyhovuje ranní aktivita, ale večer při práci usínají.

Co dělat v situacích, když vám vyhovuje například právě ten noční režim, ale například zaměstnavatel po vás vyžaduje, abyste nejvyšší aktivitu projevili právě ráno?

Stav, kdy je mozek probuzený a v plném vědomí, se nazývá bdělost. Ta se aktivuje v případě, že musíme nad činností, kterou vykonáváme, přemýšlet a neděláme ji automaticky, třeba jako čištění zubů.

"Bdělost se dá naučit. Mozek je plastický a dá se určitému stavu přizpůsobit. Je potřeba si najít vlastní způsoby, jak se do bdělosti dostat. Každý mozek je totiž individuální. Jak na spánek, tak na odpočinek i jak se dostaneme do stavu bdělosti. Když to zjistíme, je potřeba ten stav sledovat a stále si ho opakovat a přibližovat si to, co funguje," uvedl expert na aplikovanou neurovědu pro vedení lidí Vladimír Tuka.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají problémy se vstáváním, určete si před spaním věc, na kterou se budete po vzbuzení těšit. Podle slov Vladimíra Tuky těšení dokáže mozek ráno lépe nastartovat.

Naopak nespavcům se doporučuje, aby v případě problémů s usínáním odbourali stres, který si "nosí" do postele. V této situaci platí pravidlo "Ráno je moudřejší večera".

Související

Senioři, ilustrační foto

Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let

Čína se podle serveru New York Times naplno pustila do národního projektu, jehož cílem je porazit stárnutí. Součástí tohoto ambiciózního úsilí jsou laboratoře pro dlouhověkost, kontroverzní „ostrovy nesmrtelnosti“ a pilulky založené na někdy nejisté vědě a extravagantních tvrzeních. Téma se dostalo do centra pozornosti, když byl nedávno zachycen čínský nejvyšší vůdce Si Ťin-pching, jak si s ruským prezidentem Vladimirem Putinem povídá o možnosti dožít se 150 let nebo dokonce žít navždy.

Více souvisejících

zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

Ceny Anděl

Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících

S blížícím se datem konání 35. ročníku Cen Anděl Coca-Cola odhalují pořadatelé kompletní složení letošních vystupujících. Na pódiu pražského Výstaviště se 11. dubna představí nominovaní napříč žánry i věkovými kategoriemi – od Michala Prokopa a Framus Five, přes Lenny s Unique Quartetem, po Annet X nebo trio GUFRAU s Victorem Kalem a Rohonym. Večerem v hlavním vysílacím čase na ČT1 provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér

Zatímco české fotbalové prostředí navzdory korupční sázkařské kauze prožívá vlnu euforie po postupu reprezentace na mistrovství světa, kde se tak představí po 20 letech, ve velké tradiční fotbalové zemi, jako je Itálie, mají fotbaloví fanoušci naprosto odlišnou náladu. Jejich země se totiž potřetí v řadě neprobojovala na světový šampionát, když tentokrát v baráži překvapivě nestačila na Bosnu a Hercegovinu. Tato skutečnost otřásla italským fotbalem natolik, že ve své funkci skončil dosavadní šéf italského fotbalového svazu Gabriele Gravina a ve funkci vedoucího delegace brankářská legenda Gianluigi Buffon. Končí i dosavadní trenér italského národního A-týmu Gennaro Gatusso. Do toho všeho pak šéf UEFA Aleksander Čeferin přišel s kritikou kvality italských fotbalových stadionů.

včera

včera

Václav Moravec a Andrej Babiš

Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst

Dlouholetý moderátor politických debat Václav Moravec, který před několika týdny po více než 20 letech odešel z veřejnoprávní České televize, začíná mít jasno o své budoucnosti. S předchozím zaměstnavatelem ale stále potřebuje vyřešit jednu zásadní věc. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků

Český fotbal v posledních dnech žije fantastickým úspěchem v podobě postupu české reprezentace na mistrovství světa, kam se dostala po 20 letech. Proto není divu, že už nyní se řeší podoba přípravných zápasů na vrchol letošního fotbalového roku. Ty by měly být na programu na přelomu května a června, přičemž soupeři českého národního týmu jsou teprve v jednání. Mezinárodní fotbalová federace FIFA mezitím přidělila české reprezentaci základnu poblíž amerického Dallasu. Zároveň také řeší počáteční trable s prodejem vstupenek na světový šampionát.

včera

Ilustrační fotografie

Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety

Psal se 25. březen roku 1901, když byl v německé továrně Daimler Motoren Gesellschaft vyroben první osobní automobil značky Mercedes. Pod tímto označením se automobily proslavily po celém světě a jsou oblíbené dodnes. Jaká je historie těchto vozů? A po kom byly pojmenovány?

včera

včera

včera

včera

včera

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

včera

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení

Počasí v příštím týdnu ukáže svou proměnlivou tvář. Podle aktuální předpovědi nás čeká přechod od deštivého pondělí přes slunné úterý až po postupné ochlazování v závěru týdne. Na horách se dokonce může znovu objevit sněžení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy