Vědci potvrdili, co před 66 miliony let skutečně vyhubilo dinosaury

Studie dokázala, že za vyhynutím dinosaurů opravdu stojí asteroid. Před 66 miliony let způsobil obrovskou změnu klimatu, kterou velcí plazi nemohli přežít. Savcům podle studie následně pomohla sopečná činnost. Ačkoliv byla tato teorie všeobecně považována za nejpravděpodobnější, vědci ji dosud nikdy stoprocentně nepotvrdili.

Asteroid velikosti města narazil do Země před 66 miliony let a ukončil tak vládu dinosaurů. Nová studie dokazuje, že věk velkých plazů skončil jedním špatným dnem a ne dlouhou klimatickou změnou, jak se mnozí domnívali.

„Ukazujeme, že jedině dopad asteroidu, mohl být skutečným důvodem vyhynutí dinosaurů,“ uvedl zakladatel studie Alessandro Chiarenza pro televizi CNN.

Aby vědci zjistili, zda za vyhynutí může asteroid, který zasáhl pobřeží Mexika nebo sopečná aktivita, která vypustila mračna měnící klima, použili badatelé geologické markery a složité matematické vzorce. Ty zahrnovaly informace o enviromentálních faktorech, jako jsou srážky a teplota, které potřeboval každý druh dinosaura k přežití.

Následně byli vědci schopni zmapovat, kde by tyto podmínky ještě existovaly po dopadu asteroidu a kde po období masivního vulkanismu. Zjistili, že srážka s asteroidem by zničila všechna potencionální místa výskytu dinosaurů. Naopak sopečná činnost by některé oblasti kolem rovníku ponechala k životu dinosaurů vhodná.

„Namísto použití pouze geologického záznamu k modelování vlivu na klima, které to mohlo způsobit, jsme tento přístup posunuli o krok vpřed a využili jsme i ekologický rozměr,“ prozradil paleoklimatolog a spoluzakladatel studie Alex Farnsworth.

Po dopadu asteroidu se podle studie vytvořilo klima, které bylo pro dinosaury smrtící. Globální teplota měla rapidně klesnout, mračna prachu měla zastínit po mnoho let slunce a všechny faktory měly vést k destabilizaci potravinových řetězců. Po pádu asteroidu měli zemřít všichni dinosauři s výjimkou těch, kteří se vyvinuli v ptáky. „Jednoho dne pro ně v mrknutí geologického oka všechno skončilo,“ komentoval studii Chiarenza.

Na Zemi došlo celkově k pěti hromadným vyhynutím a předpokládá se, že ve většině případů hrála velkou roli sopečná činnost. Nová studie ale tvrdí, že po vyhynutí dinosaurů mohla vulkanická aktivita pomoct s obnovením života.

„Nejvíce nás překvapilo, že vulkán Deccan mohl být dobrodinným hrdinou a zmírnit účinky takzavné „jaderné zimy“ způsobené asteroidem,“ podělil se Farnsworth. „Naneštěstí pro dinosaury nemohl kompenzovat ochlazení úplně. Naštěstí pro savce to stačilo a mohli tak ovládnout celou planetu Zemi“.

Související

Více souvisejících

Dinosauři asteroid Vyhynulá zvířata paleontologie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 16 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 37 minutami

před 52 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy