Český astrofotograf Jan Veleba zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea, které je 650 světelných let daleko. Souhvězdí bylo dlouhou dobu fotograficky opomíjené, astronomové říkali, že v něm nic není. Veleba však zachytil mlhovinu zvanou Temný žralok (Dark shark) se dvěma namodralými mlhovinami a dvěma hvězdami. Fotografoval několik nocí od konce srpna do konce října, když nesvítil Měsíc, a dokázal to po 52 hodinách expozice.
Se snímkem vyhrál Veleba listopadovou soutěž o nejlepší fotografii vesmíru z Česka.
Astronomové se o souhvězdí bájného etiopského krále dlouho zaklínali větou: "To je to souhvězdí, kde nic není, vlastně ani žádné jasné hvězdy". Souhvězdí není součástí sluneční soustavy.
Veleba ale v souhvězdí zachytil obrovskou mlhovinu, jejíž načervenalý nádech způsobuje rozptýlené světlo přítomného vodíku. Mlhovina obsahuje prachové částečky o velikosti cigaretového prachu a další mlhoviny. Jde o dvě namodralé mlhoviny, které byly poprvé označeny v astronomickém katalogu v roce 1966, nasvěcují je dvě hvězdy.
V oku "Temného žraloka" je pak další temná mlhovina. Podle Marcela Bělíka, který je členem poroty české fotografie měsíce, jde pravděpodobně o takzvanou ERE mlhovinu. "ERE jsou galaktické temné mlhoviny nacházející se ve vysokých galaktických šířkách. Rozptylují modré světlo a jejich fluorescence se projevuje v širokém rozsahu červené části spektra," uvedl Bělík.
Mezinárodní astronomická unie ustanovila před téměř 90 lety oficiálně 88 souhvězdí. Každé má své hranice, přiřazené hvězdy a objekty vzdáleného nebe. Řada z nich je nazvána podle řecké mytologie, kromě Kéfea se v názvech objevuje i jeho manželka Kassiopea a dcera Andromeda či král Perseus. Kéfeus je na obloze v sousedství Malého medvěda, Draka, Labutě, Ještěrky, Kassiopei a Žirafy. Nejlépe se dá pozorovat v listopadu.
Související
Den D je tady. Lidstvo se po půl století vrátí na Měsíc
Cimrmanova planetka se našla před 30 lety. Objevil ji astronom Moravec
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
před 52 minutami
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
před 1 hodinou
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
před 2 hodinami
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
před 3 hodinami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 4 hodinami
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 4 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 5 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 6 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 7 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 8 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 8 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 9 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 10 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 11 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
Policie vznesla obvinění v případu útoku zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Cizinec je ve vazbě a za obecné ohrožen mu v případě odsouzení hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi. Incident z minulého týdne řešila diplomatickou cestou i Moskva.
Zdroj: Jan Hrabě