Češi vyvíjejí speciální materiál, má ochránit před elektromagnetickým zářením

Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity zkoumají, jak lépe chránit lidi, živé organismy nebo citlivé přístroje před účinky škodlivého elektromagnetického záření. Pracují na vývoji ohebného nanokompozitu, který se uplatní jako efektivní stínicí materiál v nejrůznějších zařízeních, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě zástupce univerzity Jan Malý.

Vědci
doporučujeme

"Elektromagnetické záření je přítomné všude kolem nás. Přitom může zatěžovat živé organismy, například ovlivňovat funkce mozku. Také může negativně působit na funkci citlivých přístrojů. V minulosti fungovala většina zařízení na mikrovlnné frekvenci 2,45 GHz. Ta je dnes už natolik obsazena, že se musí využívat i jiné frekvenční oblasti. Celkový výkon záření, kterému jsme kvůli tomu vystaveni, stále roste. Proto zkoumáme a vyvíjíme stínicí feritové materiály, které budou účinné v příslušných technických radiových a mikrovlnných frekvenčních pásmech," uvedla výzkumná pracovnice Jarmila Vilčáková.

Stínicí materiály buď elektromagnetickou vlnu odrazí, vlna se však poté prostředím šíří dál, nebo ji absorbují, čímž ji zlikvidují a přemění na zbytkové teplo. Žádoucí také je, aby materiál byl lehký, ohebný a snadno zpracovatelný. "Tuto podmínku snadno splňují kompozity. Absorpčních schopností se u nich dosahuje přidáním magnetických prášků jako plniva do polymerní matrice," uvedl Ivo Kuřitka z univerzity.

Technologie absorbující záření se využívají například u počítačových tomografů, magnetických rezonancí a dalších lékařských přístrojů, chrání citlivou elektroniku zařízení před vnějším rušením i obsluhu. "Také v letectví a kosmonautice je nutné chránit citlivou elektroniku před vnějšími elektromagnetickými pulsy, kde každá porucha může mít katastrofální následky," uvedl Kuřitka.

Vědci jsou schopni syntetizovat vhodný typ plniva a stanovit jeho optimální koncentraci pro konkrétní frekvenci. "Výzkumný tým Natalie Kazancevové už získal tři patenty a dva užitné vzory, máme ověřenou technologii a mnoho funkčních vzorků," uvedla Vilčáková. Tým spolupracuje také s firmami na vývoji stínicích materiálů pro výrobu pomocí 3D tisku v rámci projektu Technologické agentury ČR.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama