Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu, než je Slunce. Vítěze vybere z devíti finálních návrhů veřejnost. Hlasování začalo dnes na webu Akademie věd ČR. Do konečného výběru se dostala v případě hvězdy dostala jména jako Vyšehrad, Řáholec nebo Čtyřlístek, planeta se pak může jmenovat třeba Šemík, Rumcajs nebo Fifinka. ČTK o tom dnes informovala mluvčí AV ČR Markéta Růžičková.

vesmir
doporučujeme

Hlasovat je možné do 3. listopadu. Výsledky by měly být známé do poloviny prosince.

Každý stát na světě získal od Mezinárodní astronomické unie (IAU) možnost pojmenovat jeden konkrétní hvězdný systém exoplanet. Česko vybírá jméno pro hvězdu s katalogovým jménem XO-5, která se nachází v souhvězdí Rysa, a planetu s označením XO-5b. Návrhy se podle pravidel IAU neměly týkat žijících lidí nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety. Neměla se navrhovat ani slova vymyšlená nebo podobná již existujícím astronomickým názvům.

Česká komise dostala více než 1700 návrhů, které snížila na asi 250. "Ty jsme roztřídili do několika kategorií a odstranili jsme návrhy, které byly nevhodné, například Smažený sýr a Okurkový salát," sdělila Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která české komisi předsedá.

Lidé v mnoha případech poslali jména, která byla již dříve použita pro asteroidy. Komise proto vyřadila například Amose, Dvořáka nebo Smetanu, ve vesmíru už také je Komenský, Bohemia nebo Libuše. Češi ovšem nejčastěji navrhovali jméno Járy Cimrmana. "To nás nepřekvapilo. Museli jsme je ale odmítnout, protože podle Cimrmana se již jmenuje asteroid," podotkla Ehlerová.

Akademie věd u této příležitosti připravila soutěž pro žáky základních a středních škol. Děti a studenti mohou napsat povídku nebo namalovat obrázek s motivem pojmenování exoplanety, přičemž inspirací jsou právě finánové návrhy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: AstraZeneca uvedla, že její vakcína je účinná až z 90 procent

23.11.2020 12:35 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 vyvinutá britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve…

Vědci vyvíjejí nový přípravek. Má omezit šíření koronaviru

23.11.2020 10:52 Vědci ze Stanfordovy univerzity vyvíjejí nosní sprej, který má omezit šíření nového typu koronaviru…

ITER musí dosáhnout desetkrát vyšší teploty než Slunce, říká ředitel…

22.11.2020 17:30 ROZHOVOR – Na projektu fúzního reaktoru ITER, který má určit cestu produkci elektřiny do budoucna,…

Nejdražší zařízení na Zemi v sobě uzavře malé Slunce. ITER stojí stejně…

21.11.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Nejdražší vědecké zařízení na planetě Zemi (dražší je už jen ISS ve vesmíru), které je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama