Čeští vědci opět bodují. Vyvinuli novou metodu, jak využit elektronové mikroskopy

Brněnští vědci s bratislavskými kolegy vyvinuli novou metodu, která posouvá možnosti elektronové mikroskopie při zkoumání velmi citlivých vzorků v přirozeném stavu. Metoda může najít uplatnění například při vývoji nových léčiv, oznámila ČTK Pavla Schieblová z brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Vědci
doporučujeme

V klasickém rastrovacím elektronovém mikroskopu se tlak plynů blíží tlaku ve vesmíru, takže některé vzorky nebylo možné pozorovat bez úprav nebo poškození. Vědci nyní dokázali pomocí složitých výpočtů a řady experimentů nastavit svůj environmentální rastrovací elektronový mikroskop tak, aby dokázali i nejcitlivější vzorky pozorovat v přirozeném stavu. Získají tak přesné, ničím neovlivněné výsledky.

Mezi citlivé vzorky patří například takzvané PEC kapsule. Dosud nebylo možné pozorovat je v elektronovém mikroskopu v přirozeném stavu bez poškození. Podařilo se to až brněnskému týmu Viléma Neděly, který spolupracoval s vědeckou skupinou Oddělení glykobiotechnologie Chemického ústavu Slovenské akademie věd.

Výzkum trval téměř deset let. "Podmínky v komoře vzorku environmentálního rastrovacího elektronového mikroskopu a vliv elektronového svazku na vzorek se až doposud nepodařilo nikomu tak komplexně a přesně popsat, aby jejich negativní ovlivnění mohlo být minimalizováno, a nedošlo tak k poškození vzorků při pozorování," uvedl Neděla.

PEC kapsule jsou kulovité částice s průměrem asi jeden milimetr. Jejich povrch tvoří polopropustná membrána, jádro hustší gel. Živé buňky uvnitř produkují vysoce čisté chemické látky používané například pro výzkum a vývoj nových antivirotik.

"Kromě výše zmíněných antivirotik jsou PEC kapsule využívány především v biotechnologii na ochranu citlivých buněk před vnějšími vlivy a jejich stabilizaci a v medicínském výzkumu léčby cukrovky," uvedl Neděla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 11 milionů lidí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance…

Češi budou moci za pár dní pozorovat kometu pouhýma očima

03.07.2020 19:16 Za pár dnů by lidé v Česku mohli pozorovat kometu C/2020 F3 (Neowise). Je velká šance, že jasnou…

Čeští vědci popsali, proč v savčím vajíčku nefungují mikroRNA

03.07.2020 11:43 Vědci z Akademie věd ČR objasnili, proč krátké řetězce ribonukleové kyseliny, takzvané mikroRNA, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy