Co bude, až roztají ledovce? Vědci odhalili hrozbu ležící zamrzlou v ledu

Mezinárodní tým vědců na valné hromadě Evropské unie geověd (EGU) ve Vídni prezentoval studii, podle níž představují topící se ledovce nebezpečí související nejen se zvedající se hladinou oceánů, ale také s uvolňováním radioaktivních látek. Jsou jimi totiž doslova nasáklé.

Ledovec, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ledovce podle vědců tají pětinásobně rychleji než v 60. letech minulého století. Pro Zemi ale představují větší hrozbu, než se myslelo. Jejich tání totiž nejen nebezpečně zvedá hladinu oceánů, ale zároveň do ni uvolňuje vydatnou dávkou radioaktivity.

Vědci to zjistili na základě zkoumání ledovců v sedmnácti různých lokalitách světa. Podle výsledků studie jsou koncentrace radioaktivních nuklidů v ledovcích desetinásobně vyšší v porovnání s místy bez ledu.

Podle expertů se jedná o časovanou bombu. Úroveň nuklidů je totiž velmi nebezpečná, tvrdí šéfka výzkumného týmu Caroline Clasonová.

Mimořádně vysoká koncentrace radioaktivních částic souvisí také s únikem radioaktivních látek po výbuších v Černobylu a Fukušimě. Ty se vrátily na Zemi v podobě sněhu a v ledovcích se hromadily v mnohem hustších koncentracích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 11 milionů lidí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance…

Češi budou moci za pár dní pozorovat kometu pouhýma očima

03.07.2020 19:16 Za pár dnů by lidé v Česku mohli pozorovat kometu C/2020 F3 (Neowise). Je velká šance, že jasnou…

Čeští vědci popsali, proč v savčím vajíčku nefungují mikroRNA

03.07.2020 11:43 Vědci z Akademie věd ČR objasnili, proč krátké řetězce ribonukleové kyseliny, takzvané mikroRNA, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy