Dvoumetrový odstup v zimě nemusí stačit, je třeba ho přehodnotit, shodují se vědci

Jedním z efektivních opatření proti šíření nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je takzvaný sociální distanc, tedy vzdálenost jednotlivých osob. Ačkoliv je pro řadu zemí včetně České republiky tato vzdálenost považována za stěžejní, nové výzkumy ukazují, že zejména v zimních měsících nemusí stačit. Nemoc se totiž může přenášet na podstatně delší vzdálenost.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí na svých stránkách jako efektivní vzdálenost větší než šest stop, tedy 1,8 metru. Světová zdravotnická organizace doporučuje minimální odstup od ostatních osob v délce aspoň jednoho metru. 

Česká republika přejala informace o aspoň dvoumetrové vzdálenosti, proto se v tuzemských obchodech setkáváme se samolepkami či cedulemi, které upozorňují na dodržování takto vzdáleného odstupu. A k podobným krokům přistoupily i další státy.

Nové výzkumy ale ukazují, že dva metry ve skutečnosti nemusí být efektivní. "Pravidlo o vzdálenosti dvou metrů není v souladu se základními poznatky o vydechování a vzduchu v uzavřeném prostoru. Tato pravidla jsou založena na zjednodušeném obrazu přenosu virů, který předpokládá jasné rozlišení na velké a malé kapičky," tvrdí ve své studii vědci z Oxfordu a londýnské nemocnice svatého Tomáše.

Vědci upozorňují, že riziko přenosu covidu-19 klesá se zvyšující se fyzickou vzdáleností mezi lidmi, "V některých případech mohou být i 2 metry příliš blízko," tvrdí. Problém spatřují v tom, že při stanovení vzdálenosti se nebere v potaz pravidelné vydechování kapiček různé velikosti.

"Menší kapičky se SARS-CoV-2 se mohou šířit ve vydechovaném vzduchu až 8 metrů od infikovaných jedinců, a to i bez ventilace nebo proudění vzduchu," uvedli vědci. Sice podle nich existují jen omezené přímé důkazy o tom, že se touto cestou covid-19 šíří, neexistují žádné přímé důkazy o tom, že se touto formou nešíří.

K podobném závěru dospěli ve své studii i vědci z USA a Číny. Ti tvrdí, že proudění vzduchu v otevřeném prostoru může významně ovlivnit dráhu vzdušných kapiček přenášejících choroby. "Když se rychlost větru zvýší ze 4 km/h na 15 km/h, kapky slin mohou cestovat až 6 m daleko s odpovídajícím poklesem koncentrace a velikosti kapiček. Na základě stávajících výsledků studie mohou malé částice s obsahem viru překonat ve vnitřním prostředí vzdálenost až 10 metrů," tvrdí vědci.

Ačkoliv dosažení takové vzdálenosti by vyžadovalo, aby bylo v místnosti například otevřené okno, podle expertů je možné, že bude na základě předchozích studií vyžadována přísnější politika sociální vzdálenosti, zejména při absenci účinných vakcín a léčby. 

Studie vědců z Kalifornské univerzita v Santa Barbaře odhalila, že kapičky mohou cestovat až třikrát dál v prostředí s nízkou teplotou a vysokou vlhkostí. Pokus prováděli v teplotním rozmezí 0–40 °C a ve vlkhosti v rozmezí 0–92 %.

Zjistila, že v určitých podmínkách se kapičky mohou šířit mnohem dál. "Vzdálenost 6 stop (1,8 metrů) doporučená Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je nedostatečná k vyloučení všech možných kontaktů s kapičkami v určitých chladných a vlhkých prostředích," podotkli vědci.

"V případě extrémního chladu nebo vlhkosti mohou kapičky dosáhnout až 6 metrů. (...) Proto současné směrnice pro sociální distancování nemusí být dostatečné k zabránění přenosu prostřednictvím kontaktu s kapičkami, zejména v chladném a vlhkém prostředí," dodali na základě studie, která zjistila, že při správných podmínkách může většina kapiček dosahovat větších vzdáleností, než jsou nyní stanovené dva metry.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy