Dvoumetrový odstup v zimě nemusí stačit, je třeba ho přehodnotit, shodují se vědci

Jedním z efektivních opatření proti šíření nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je takzvaný sociální distanc, tedy vzdálenost jednotlivých osob. Ačkoliv je pro řadu zemí včetně České republiky tato vzdálenost považována za stěžejní, nové výzkumy ukazují, že zejména v zimních měsících nemusí stačit. Nemoc se totiž může přenášet na podstatně delší vzdálenost.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí na svých stránkách jako efektivní vzdálenost větší než šest stop, tedy 1,8 metru. Světová zdravotnická organizace doporučuje minimální odstup od ostatních osob v délce aspoň jednoho metru. 

Česká republika přejala informace o aspoň dvoumetrové vzdálenosti, proto se v tuzemských obchodech setkáváme se samolepkami či cedulemi, které upozorňují na dodržování takto vzdáleného odstupu. A k podobným krokům přistoupily i další státy.

Nové výzkumy ale ukazují, že dva metry ve skutečnosti nemusí být efektivní. "Pravidlo o vzdálenosti dvou metrů není v souladu se základními poznatky o vydechování a vzduchu v uzavřeném prostoru. Tato pravidla jsou založena na zjednodušeném obrazu přenosu virů, který předpokládá jasné rozlišení na velké a malé kapičky," tvrdí ve své studii vědci z Oxfordu a londýnské nemocnice svatého Tomáše.

Vědci upozorňují, že riziko přenosu covidu-19 klesá se zvyšující se fyzickou vzdáleností mezi lidmi, "V některých případech mohou být i 2 metry příliš blízko," tvrdí. Problém spatřují v tom, že při stanovení vzdálenosti se nebere v potaz pravidelné vydechování kapiček různé velikosti.

"Menší kapičky se SARS-CoV-2 se mohou šířit ve vydechovaném vzduchu až 8 metrů od infikovaných jedinců, a to i bez ventilace nebo proudění vzduchu," uvedli vědci. Sice podle nich existují jen omezené přímé důkazy o tom, že se touto cestou covid-19 šíří, neexistují žádné přímé důkazy o tom, že se touto formou nešíří.

K podobném závěru dospěli ve své studii i vědci z USA a Číny. Ti tvrdí, že proudění vzduchu v otevřeném prostoru může významně ovlivnit dráhu vzdušných kapiček přenášejících choroby. "Když se rychlost větru zvýší ze 4 km/h na 15 km/h, kapky slin mohou cestovat až 6 m daleko s odpovídajícím poklesem koncentrace a velikosti kapiček. Na základě stávajících výsledků studie mohou malé částice s obsahem viru překonat ve vnitřním prostředí vzdálenost až 10 metrů," tvrdí vědci.

Ačkoliv dosažení takové vzdálenosti by vyžadovalo, aby bylo v místnosti například otevřené okno, podle expertů je možné, že bude na základě předchozích studií vyžadována přísnější politika sociální vzdálenosti, zejména při absenci účinných vakcín a léčby. 

Studie vědců z Kalifornské univerzita v Santa Barbaře odhalila, že kapičky mohou cestovat až třikrát dál v prostředí s nízkou teplotou a vysokou vlhkostí. Pokus prováděli v teplotním rozmezí 0–40 °C a ve vlkhosti v rozmezí 0–92 %.

Zjistila, že v určitých podmínkách se kapičky mohou šířit mnohem dál. "Vzdálenost 6 stop (1,8 metrů) doporučená Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je nedostatečná k vyloučení všech možných kontaktů s kapičkami v určitých chladných a vlhkých prostředích," podotkli vědci.

"V případě extrémního chladu nebo vlhkosti mohou kapičky dosáhnout až 6 metrů. (...) Proto současné směrnice pro sociální distancování nemusí být dostatečné k zabránění přenosu prostřednictvím kontaktu s kapičkami, zejména v chladném a vlhkém prostředí," dodali na základě studie, která zjistila, že při správných podmínkách může většina kapiček dosahovat větších vzdáleností, než jsou nyní stanovené dva metry.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy…

01.12.2020 10:17 Významný krok k pochopení příčin závažné poruchy růstu udělal tým, jehož součástí jsou i čeští…

VIDEO: Nad Japonskem prolétl meteor, byl jasný jako Měsíc v úplňku

01.12.2020 07:46 Nad Japonskem v neděli zazářil meteor, jehož jas dosahoval intenzity Měsíce v úplňku. Záběry…

Mutace koronaviru: Jak se covid přenesl ze zvířete na člověka?

30.11.2020 12:29 Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama