Dvoumetrový odstup v zimě nemusí stačit, je třeba ho přehodnotit, shodují se vědci

Jedním z efektivních opatření proti šíření nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je takzvaný sociální distanc, tedy vzdálenost jednotlivých osob. Ačkoliv je pro řadu zemí včetně České republiky tato vzdálenost považována za stěžejní, nové výzkumy ukazují, že zejména v zimních měsících nemusí stačit. Nemoc se totiž může přenášet na podstatně delší vzdálenost.

Covid-19, ilustrační foto

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí na svých stránkách jako efektivní vzdálenost větší než šest stop, tedy 1,8 metru. Světová zdravotnická organizace doporučuje minimální odstup od ostatních osob v délce aspoň jednoho metru. 

Česká republika přejala informace o aspoň dvoumetrové vzdálenosti, proto se v tuzemských obchodech setkáváme se samolepkami či cedulemi, které upozorňují na dodržování takto vzdáleného odstupu. A k podobným krokům přistoupily i další státy.

Nové výzkumy ale ukazují, že dva metry ve skutečnosti nemusí být efektivní. "Pravidlo o vzdálenosti dvou metrů není v souladu se základními poznatky o vydechování a vzduchu v uzavřeném prostoru. Tato pravidla jsou založena na zjednodušeném obrazu přenosu virů, který předpokládá jasné rozlišení na velké a malé kapičky," tvrdí ve své studii vědci z Oxfordu a londýnské nemocnice svatého Tomáše.

Vědci upozorňují, že riziko přenosu covidu-19 klesá se zvyšující se fyzickou vzdáleností mezi lidmi, "V některých případech mohou být i 2 metry příliš blízko," tvrdí. Problém spatřují v tom, že při stanovení vzdálenosti se nebere v potaz pravidelné vydechování kapiček různé velikosti.

"Menší kapičky se SARS-CoV-2 se mohou šířit ve vydechovaném vzduchu až 8 metrů od infikovaných jedinců, a to i bez ventilace nebo proudění vzduchu," uvedli vědci. Sice podle nich existují jen omezené přímé důkazy o tom, že se touto cestou covid-19 šíří, neexistují žádné přímé důkazy o tom, že se touto formou nešíří.

K podobném závěru dospěli ve své studii i vědci z USA a Číny. Ti tvrdí, že proudění vzduchu v otevřeném prostoru může významně ovlivnit dráhu vzdušných kapiček přenášejících choroby. "Když se rychlost větru zvýší ze 4 km/h na 15 km/h, kapky slin mohou cestovat až 6 m daleko s odpovídajícím poklesem koncentrace a velikosti kapiček. Na základě stávajících výsledků studie mohou malé částice s obsahem viru překonat ve vnitřním prostředí vzdálenost až 10 metrů," tvrdí vědci.

Ačkoliv dosažení takové vzdálenosti by vyžadovalo, aby bylo v místnosti například otevřené okno, podle expertů je možné, že bude na základě předchozích studií vyžadována přísnější politika sociální vzdálenosti, zejména při absenci účinných vakcín a léčby. 

Studie vědců z Kalifornské univerzita v Santa Barbaře odhalila, že kapičky mohou cestovat až třikrát dál v prostředí s nízkou teplotou a vysokou vlhkostí. Pokus prováděli v teplotním rozmezí 0–40 °C a ve vlkhosti v rozmezí 0–92 %.

Zjistila, že v určitých podmínkách se kapičky mohou šířit mnohem dál. "Vzdálenost 6 stop (1,8 metrů) doporučená Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je nedostatečná k vyloučení všech možných kontaktů s kapičkami v určitých chladných a vlhkých prostředích," podotkli vědci.

"V případě extrémního chladu nebo vlhkosti mohou kapičky dosáhnout až 6 metrů. (...) Proto současné směrnice pro sociální distancování nemusí být dostatečné k zabránění přenosu prostřednictvím kontaktu s kapičkami, zejména v chladném a vlhkém prostředí," dodali na základě studie, která zjistila, že při správných podmínkách může většina kapiček dosahovat větších vzdáleností, než jsou nyní stanovené dva metry.

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, ukázala…

21.10.2021 15:51 Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 procenta,…

Člověk má vliv na změnu klimatu, tvrdí 99,9 procent vědců

20.10.2021 08:36 Vědci se z více než 99,9 procent shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu, uvádí studie, která…

Vakcínu J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

14.10.2021 17:09 U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší…

Kvůli pandemii se vědci setkávají s výhrůžkami, obtěžováním i fyzickými…

14.10.2021 13:28 Vědci ze sedmi zemí, kteří s médii otevřeně hovoří o pandemii covidu-19, po svých vystoupeních…

Hliník v deodorantech způsobil v buňkách křečků změny podobné lidské…

14.10.2021 09:36 Hliníkové soli, které obsahuje většina deodorantů, způsobují v buňkách křečků podobné změny, jaké…

Bolestivé píchnutí se stane minulostí? Vědci vyvíjejí bezbolestné očkování…

13.10.2021 16:19 Nizozemští vědci vyvíjejí laserovou technologii, která umožňuje "prakticky bezbolestné“ očkování…

Hladiny oceánů zaplaví města, kde žije půl miliardy lidí. Už to nejde…

13.10.2021 08:35 Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých…

Nobelovu cenu za ekonomii mají Card, Angrist a Imbens

11.10.2021 14:55 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua…

Očkování dvěma dávkami snižuje riziko hospitalizace u starších lidí o 90…

11.10.2021 14:43 Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí…

Studie: Účinnost očkování mRNA vakcínami ani po sedmi měsících u většiny…

06.10.2021 22:03 Účinnost očkování takzvanými mRNA vakcínami proti covidu-19 ve většinové populaci v Itálii po sedmi…

Související:

Právě se děje

reklama