Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze onemocnět znovu

Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a případní reinfekce. Ačkoliv se už našlo několik případů, kdy se lidé po prodělání covidu-19 nakazili podruhé, je jich zatím tak málo, že to na větší vědecké studie nestačí. Nyní se ale povedlo zjistit, jak dlouho imunita po vyléčení trvá.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Lidé, kteří se nakazili novým typem koronaviru SARS-CoV-2, by tento virus neměli znovu dostat nejméně šest měsíců. Vyplývá to z výzkumu vědců Oxfordské univerzity, o kterém informoval server Deutsche Welle.

Profesor David Eyre, který je jedním z autorů studie, považuje závěry za pozitivní. "Můžeme si být jisti, že alespoň v krátkodobém horizontu většina lidí, kteří covid-19 dostanou, neonemocní znovu," uvedl.

Oxfordští vědci při studii analyzovali data 12.180 testovaných zdravotníků oxfordských univerzitních nemocnic během 30 týdnů. Studie ukázala, že u žádného z 1246 pracovníků s protilátkami se neobjevily symptomy onemocnění COVID-19. Pozitivně byli testováni tři zdravotníci, kteří však neměli žádné příznaky nákazy.

Vědci zdůraznili, že zatím nemají dostatečné množství údajů, aby mohli potvrdit, jestli se lidé mohou po uplynutí šesti měsíců od prvotní infekce znovu nakazit. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) studii uvítala a tvrdí, že její závěry pomohou lépe pochopit, jak funguje ochrana proti nemoci. "Skutečně doporučujeme výzkumníkům dělat takové studie," řekl ředitel programu nouzových operací WHO Michael Ryan.

WHO dále uvedla, že spolupracuje s 50 zeměmi, v nichž probíhají studie na protilátky v různých testovacích skupinách, tedy jak mezi běžnou populací, tak mezi zdravotníky. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

27.01.2021 20:39 Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100…

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama