Zůstat doma dává smysl. Nová studie vědců se věnovala šíření covidu-19 v USA

V současné době se Spojené státy americké nachází na přední příčce nejvíce zasažených zemí světa covid-19 s více než 4 miliony pozitivních případů a téměř 150 tisíci úmrtími. Ačkoliv většina Američanů si zakrývá ústa, už tolik nedodržují sociální distancování. Nová studie ukázala, o kolik se sníží pravděpodobný přenos viru SARS-CoV-2 v USA v případě, že by americká populace sociální distancování dodržovala.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Výzkum se zaměřil na sdílená data z 211 krajů po celých Spojených státech a zahrnoval více než polovinu americké populace. Cílem výzkumu bylo zjistit, jaké faktory mohou nejvíce ovlivňovat index nakažlivosti, a to např. hustota obyvatel, sociální distancování či okolní teplota.

Index nakažlivosti nebo také reprodukční číslo se používá v epidemiologii a určuje, kolik lidí bude pravděpodobně infikováno virem další osobou, která je již nakažena, pokud jedinci nemají vytvořenou imunitu, ať už přirozenou nebo díky očkování.

Index nakažlivosti se označuje písmenem R. Aby mohl být virus vymýcen, musí být hodnota R menší než 1. V případě, že byste onemocněli zarděnkami můžete nakazit až 18 lidí, protože reprodukční číslo je 12-18. U covid-19 je reprodukční číslo od 1,4 do 3,9, to znamená, že jeden nakažený člověk může přenést infekci na téměř 4 lidi.

Nová studie na základě údajů z mobilních telefonů zjistila, že 50% pokles návštěv tzv. nepodstatných podniků, jako jsou bary nebo obchody s oblečením, vedl k 46% poklesu indexu nakažlivosti. Větší hustota populace se podle předpokladu odrazila na vyšší hodnotě R. Ačkoliv jsou podle Science Alert účinky počasí na přenos viru zatím nejasné, podle studie bylo teplé a vlhké počasí spojeno také s vyšší R hodnotou.

„Naše data ukazují, že kdyby Spojené státy kolektivně déle čekaly, otevíraly by se pomaleji a zredukovala se velikost veřejného shromažďování, mohl by se snížit počet případů jako v Evropě nebo Kanadě. Mohli bychom zažít relativně normální léto, bez extrémní zátěže onemocnění covid-19,“ míní autor studie David Rubin, který v tiskové zprávě vybízel k celonárodnímu sociálnímu distancování, aby Spojené státy získaly kontrolu nad pandemií covid-19 a „potenciálně se vyhnuly katastrofě v zimních měsících“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

13.08.2020 10:10 Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po…

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama