Koronavirus byl objeven i v přírodě. Podle vědců ho tam šíří lidé

Tým vědců z Univerzity v Minnesotě našel stopy nového typu koronaviru v jezeře. Experti k tomuto objevu dospěli v září, ačkoliv vzorky vody z jezera pravidelně odebírají již od začátku července.

Vědci, ilustrační foto
doporučujeme

Skupina expertů vedená Richardem Melvinem, odborným asistentem na Katedře biomedicínských věd na Lékařské fakultě Univerzity v Minnesotě, od 4. července každý týden odebírá vzorky vody z různých pláží u jezera Superior.

Vědci vzorky sbírají v rámci partnerství s organizací Minnesota Sea Grant, která usiluje o zlepšení pobřežního prostředí. 11. září ale dospěli k zajímavému zjištění. Ve vodě totiž našli virus SARS-CoV-2, který stojí za nemocí covid-19.

Šlo o velmi nízkou koncentraci viru, 10 000 krát nižší než v odpadní vodě. Přesto nález vědce překvapil. Následně však zjistili, že virus do vody přenášejí sami návštěvníci pláže. Konkrétní zdroj se odhalit nepodařilo, vědci ale hodlají spolupracovat s místními odborníky a pokusit se ho přesně určit.

Richard Watkins, lékař se specializací na infekční choroby z Akronu v Ohiu, tvrdí, že ačkoliv se SARS-CoV-2 může vyskytnout v odpadních vodách, nové poznatky naznačují, že virus se skutečně dokáže dostat i do stojatých vod.  

"O viru toho stále mnoho nevíme, takže v této chvíli nelze definitivně vyloučit nic," podotkl pro Yahoo. Expert na infekční nemocí z Univerzity v Buffalu Thomas Russo ale podotkl, že SARS-CoV-2 pravděpodobně nedokáže přežít ve vodním prostředí moc dlouho.

Podle vědců ale vůbec není důvod k panice. Přítomnost viru v jezeře je zřejmě pouze důkazem, že ve městě je vysoká koncentrace infekce, a virus se navíc ve velké vodní ploše zředí, takže jeho koncentrace by zřejmě nedokázala nikoho nakazit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama