Lidé doteď nepochopili, proč by měli nosit roušky, tvrdí vědci. Nové studie jim dávají za pravdu

Počet lidí, kteří se nakazili novým typem koronaviru, bude pravděpodobně podstatně vyšší, než aktuálně uváděných 5,7 milionů. Nové studie, které se zaměřily na takzvané bezpříznakové pacienty, totiž zjistily, že infikovaných jedinců s nemocí covid-19 nevykazujících symptomy jsou v různých skupinách až desítky procent. Podle vědců je potřeba, aby to lidem došlo a poctivě nosili roušky.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Televize NBC upozornila na dvě studie, které se zabývaly počtem asymptomatických jedinců v populaci. První z nich, publikovaná v lékařském časopise JAMA, uvádí, že 42 procent infikovaných lidí v čínském Wu-chan nemělo žádné příznaky onemocnění covid-19.

Druhá studie se zaměřila na osoby na výletní lodi, která plula z Uruguaye. Výsledky testů zveřejněné v britském odborném periodiku Thorax ukazují, že až 81 procent nakažených z výletní lodi nemělo žádné příznaky.

Studie ale přinesly i další zjištění. Vědci v Číně přišli na to, že asymptomatičtí jedinci nemusí šířit virus tak dlouho, jako lidé s příznaky. Rozdíl je poměrně propastný i v případě doby, po jakou jsou nakaženi.

Pacienti bez příznaků se viru zbavili asi po osmi dnech, naopak lidé s příznaky trpěli novým typem koronaviru 19 dní. Asymptomatičtí pacienti jsou tedy sice menší, ale stále vážnou hrozbou.

"Je velmi důležité si to uvědomit, protože virus můžete šířit právě tehdy, když se ho vaše tělo zbavuje," řekl Aditya Shah, odborník na infekční choroby z Mayo Clinic v Rochesteru v americkém státě Minnesota.

Podle vědců by si lidé měli uvědomit, že ochrana obličeje je nutná zejména i kvůli těmto jedincům, kteří sami neví, že jsou nakažení. "Mnoho lidí stále nepochopilo, že asymptomatičtí lidé mohou být naprosto běžní. Přemýšlejí, proč je nutné nosit masku, když se cítí dobře, nebo proč musí dodržovat sociální distanc," varuje William Schaffner, odborník na infekční choroby z Vanderbilt University Medical Center v Nashvillu.

Dodal, že i obyčejné vydechování může šířit virové částice. Nejen kašel nebo fyzický kontakt, před nímž odborníci varují nejčastěji.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co všechno způsobuje covid-19? Pitvy poukázaly na problém téměř ve všech…

13.07.2020 12:15 Vědci mají další poznatky v souvislosti s nemocí covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Po…

Těhotné ženy nejspíš mohou přenést covid-19 na děti, naznačuje studie

13.07.2020 11:20 V současné době není k dispozici velké množství studií o možných zdravotních důsledcích covidu-19…

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy