Čím nahradit antibiotika? Vědci se obrací k potravině, kterou máme všichni doma

První zmínka o medu a jeho využívání lidmi dokládá jeskyní malba vytvořená před 8 000 lety ve východním Španělsku. Písemné záznamy ukazují, že med jako lidový lék používali v antické kultuře, ve Starověké Číně a je zachováno 147 lékařských receptů s medem ze Starověkého Egypta. Nová studie naznačila, že med je i po tisíciletí stále vhodnější alternativou léčby u některých onemocnění než antibiotika.

med
doporučujeme

Podle tradiční čínské medicíny před 2000 lety př. n. l. měl med vyvážené vlastnosti a výbornou schopnost spojovat další různé léčivé látky. Využíval se k léčbě bolesti, nespavosti, stresu, zánětům žaludku a vředům, zácpě, kašli, oparům a dalším neduhům. Ebersův papyrus z Egypta datovaný kolem roku 1550 př. n. l. představil 147 lékařských receptů s medem pro léčbu vnějších zranění. Med se také používal v různých směsích, které pomáhaly léčit popáleniny, pooperační stavy, při léčbě plešatosti nebo zánětu spojivek.

Vědci z Oxfoŕdu představili novou studii, která doporučuje využívat med při léčbě bolesti v krku, kašle a nachlazení. Podle Národní zdravotní služby ve Velké Británii med pro děti do jednoho roku představuje nebezpečí ve formě botulismu. To je otrava termolabilním botulotoxinem produkovaný bakterií Clostridium botulinum a způsobuje ochrnutí.

Vědci se zaměřili na databázi, která obsahovala několik studií o medu a různých doplňků, které jej obsahovaly. Jednalo se zejména o antihistaminika, léky proti kašli a proti bolesti. Našli 14 klinických studií, kterých se dohromady zúčastnilo 1 761 dobrovolníků různého věku. Analýza studií ukázala, že med byl nejúčinnější při léčbě kašle a příznaky odezněly o dva dny dříve než u pacientů, kteří užívali medikaci, podle Guardian.

Autoři studie Hibatullah Abuelgasim Charlotte Alburyová a Joseph Lee však poznamenali, že med je složitá látka, a je třeba dalších studií k potvrzení jejich zjištění. Přesto však navrhují, že med může být lepší než konvenční léčba kašle, ucpaného nosu a bolesti v krku, protože je levný, snadno dostupný a nemá žádné vedlejší účinky. „Med je často používaný jako lidový lék, a proto je lidem dobře známý. Doporučujeme med jako alternativu antibiotik při léčbě infekce horních cest dýchacích,“ píšou vědci závěrem ve své studii.

Témata: med | léčba | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu

23.09.2020 07:45 Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší…

22.09.2020 22:03 Aktualizováno Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu…

Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá…

22.09.2020 14:10 Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali…

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterské planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama