Vesmír je tak obrovský, že zkrátka není možné, aby život existoval pouze na Zemi. Britskému listu The Observer to řekla někdejší astronautka Helen Sharmanová, která se v roce 1991 podívala do vesmíru jako první občan Británie. Podle ní také nelze vyloučit přítomnost cizí formy života na naší planetě.
"Mimozemšťané existují, o tom nemůže být pochyb," míní 56letá chemička, která aktuálně působí na Královské univerzitě v Londýně. "Ve vesmíru kolem nás je tolik miliard hvězd, že nutně musí existovat množství různých forem života. Budou vypadat jako vy a já, složené z uhlíku a dusíku? Možná ne. Je možné, že jsou právě teď tady, a my je jenom nevidíme," pokračovala Helen Sharmanová.
Rodačka ze severoanglického Sheffieldu se v květnu roku 1991 stala prvním Britem v kosmu, když společně se sovětskými astronauty Anatolijem Arcebarským a Sergejem Krikaljovem odletěla na několik dní na vesmírnou stanici Mir. Na palubě orbitálního komplexu se věnovala vědeckým experimentům.
"Není nic krásnějšího než pohled na Zemi z tak velké výšky. Nikdy nezapomenu na to, když jsem ji poprvé uviděla," vylíčila Sharmanová. Skoro 25 let byla jediným britským občanem, který zažil jedinečný výhled z oběžné dráhy. Další Brit se do vesmíru podíval až na konci roku 2015.
"Když letěl do kosmu Tim (Timothy) Peake, někteří lidé na mě prostě zapomněli," povzdechla si v novém rozhovoru Sharmanová. Uvedla, že ji lidé často označují za první britskou ženu ve vesmíru, ačkoli v tomto ohledu předběhla i všechny britské muže.
Pobyt v kosmu jí prý ukázal, co je v životě skutečné cenné. "Tam nahoře jsme měli vše, co jsme potřebovali k přežití: správnou teplotu, jídlo a pití, bezpečí. Vůbec jsem nemyslela na fyzické vlastnictví, které jsem měla na Zemi. Když jsme přelétali nad určitými částmi světa, vždycky jsme mysleli na své blízké dole pod námi," řekla Sharmanová.
Související
První britská astronautka přiznala: Mimozemšťané existují. Tady je důvod, proč si to myslí
Helen Sharmanová (astronautka) , vesmir , Velká Británie , mimozemšťané / ufo
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 12 minutami
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
před 2 hodinami
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
před 3 hodinami
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
před 5 hodinami
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
před 6 hodinami
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
před 7 hodinami
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
před 8 hodinami
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
před 9 hodinami
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
před 9 hodinami
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
před 10 hodinami
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
před 11 hodinami
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
před 12 hodinami
Vláda vyšachovala prezidenta. Pavel na summit NATO nepojede, rozhodla
před 13 hodinami
Írán chce potápět americké lodě hlídkující v Hormuzském průlivu
před 13 hodinami
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
před 14 hodinami
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Nejméně 12 mrtvých
před 15 hodinami
Trump v Íránu zásadně mění strategii. Místo útoků zahajuje ekonomickou válku
před 16 hodinami
Počasí čeká o víkendu zlom. Do Česka se přižene déšť
včera
Orbán se po volební porážce už v EU nechce ukazovat. Na summitu ho zastoupí Fico
včera
Jaký je skutečný stav? Írán navenek projevuje vzdor, uvnitř se ale hroutí
včera
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
Česká televize se poprvé vyjádřila k představenému návrhu na změnu financování tuzemských veřejnoprávních médií. Od příštího roku by měly prostředky dostávat ze státního rozpočtu. ČT dala najevo, že preferuje pokračování poplatků.
Zdroj: Jan Hrabě