Nošení rukavic vás neochrání, nepomáhá ani v obchodě, tvrdí vědci

Nošení jednorázových rukavic v obchodě. Tak zní jedno z ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví. Britský chirurg, ale tvrdí, že to není dobrý nápad.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Studie prokázaly, že virus SARS-CoV-2 může přežít po dobu tří až devíti dní, podle materiálu na jakém se vyskytuje. Karan Rangarajan, chirurg v National Health Service (NHS), šíří osvětu pomocí sociální aplikace TIK TOK, kde má přes desítky tisíc sledujících. Rangarajan ve svém videu vysvětluje, proč nošení rukavic zvyšuje šanci na nákazu.

„Máte na sobě rukavice a jste v obchodě, kde se dotýkáte zboží, na kterém jsou bakterie," říká Rangarajan. „Dotýkáte se více věcí během dne stejnými rukavicemi. Bakterie se poté všude hromadí“. Neopomíná, že efektivnější v boji proti nakažení onemocněním COVID-19 je mytí rukou.

„Vaše rukavice jsou plné choroboplodných zárodků více, než kdybyste si pokaždé umyli ruce,“ sdělil. Chirurg také upozorňuje na větší obezřetnost při výměně rukavic „Když měníte rukavice, možná se dotknete již infikované rukavice a znovu virus přenesete“.

Rangarajan ve svém videu vyzývá hlavně k mytí rukou. „Jen si umyjte ruce, buďte rozumní, zůstaňte v bezpečí." Je to rada, na které se většina odborníků shoduje.

Ian Mackay, australský virolog, varoval před mylnými představami vysoké úrovně ochranných pomůcek. „Pokud nosíte latexové nebo vinylové rukavice, musíte si uvědomit, že právě tyto rukavice mají povrch, na kterém se virus drží déle než na vašich rukou“ napsal na Twitter.

Mackay také vyzývá k opatrné likvidaci ochranných pomůcek. „I jiné ochranné prostředky, které se rozhodnete nosit, ať už se jedná o masky, rukavice nebo obleky, musí být opatrně zlikvidovány“.

I americký odborník na infekční choroby, Marc Siegel, uvedl, že upřednostňuje mytí rukou před rukavicemi. „Rukavice hromadí bakterie,“ řekl podle australského serveru News.com pro Fox News. Siegel také poukázal na zacházení s ochrannými pomůckami. „Nenechávejte je nikde ležet, aby s nimi ostatní lidé nemohli přijít do styku. Důležité je si pokaždé umýt ruce“.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U některých lidí je vyšší riziko demence i těžší formy covidu-19, zjistili…

26.05.2020 13:30 Výzkum ve Velké Británii naznačuje, že lidé s genetickou mutací genu ApoE e4, zodpovědného za…

Unikátní léčba leukémie: První dítě v ČR dostává geneticky upravené bílé…

26.05.2020 12:46 Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí první dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými…

Vakcína proti covidu-19 bude nejdřív koncem roku, říká český vědec

26.05.2020 12:21 Očkování proti covidu-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku,…

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy