Nová studie ukázala, kdo je náchylnější k onemocnění covidem. Nejde jen o nemocné a starší

Vědci už několik týdnů spekulují o tom, jestli se náchylnost k onemocnění covidem řídí pouze zdravotními problémy. Je totiž známo, že mezi rizikové pacienty patří například obézní lidé, lidé s nemocemi srdce, cukrovkáři nebo starší lidé. Nové výzkumy ukazují, že svou roli hraje několik dalších faktorů. Například krevní skupina nebo rasa.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Už před několika měsíci se ve vědeckých kruzích spekulovalo, že krevní skupina má vliv na onemocnění covidem. První výzkumy tyto dohady potvrzovaly, nyní ale vědci zveřejnili kompletní výzkum, který je prokázal.

Podle studie biotechnologická společnosti 23andMe mají lidé s krevní skupinou 0 menší pravděpodobnost nákazy novým typem koronaviru, a to o o 9 až 18 procent. Vyplývá to z údajů 750 000 pacientů. Naopak nejméně odolní jsou lidí se skupinou A.  

Potvrzená byla i souvislost mezi covidem a příslušností k rase. Podle studie patří Afroameričané a Latinoameričané k nejvíce ohroženým skupinám lidí. U pozitivně testovaných Afroameričanů je dokonce až dvakrát větší pravděpodobnost hospitalizace v nemocnici.

"Jinými slovy, rasa a etnická příslušnost jsou stále významným rizikovým faktorem onemocnění covid-19 a souvisí s nejtěžšími příznaky, které vyžadují hospitalizaci," uvedla členka výzkumného týmu Janie Sheltonová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama