Odkud přijde další epidemie? Vědci prý znají odpověď

Zatímco svět stále trápí epidemie nemoci covid-19, někteří vědci už předpovídají, odkud přijde další podobná zdravotní katastrofa. Další smrtelný virus by se mohl rozšířit z jiného kontinentu.

Vědci již v minulosti vyjádřili obavy, že plenění biotopů zvířat v divokých částech planety pravděpodobně přispívá ke vzniku chorob, které přecházejí ze zvířete na člověka. David Lapola tvrdí, že další pandemie bude pocházet z amazonského tropického deštného pralesa díky extrémnímu odlesňování, uvedl server Science Alert.

Odlesňování Amazonie se za minulý rok zvýšilo o 85 % na více než 10 000 čtverečných kilometrů, což je větší území, než má ostrov Kypr. Ani tento rok prezident Jair Bolsonaro nezůstává pozadu, již v prvních čtyřech měsících letošního roku bylo vytěženo 1 202 km2 a Národní institut pro výzkum vesmíru (INPE), který své údaje sbírá podle satelitních snímku, to označil za rekord.

Podle Lapoly je tato zpráva znepokojivá nejen pro naši planetu, ale hlavně pro lidskou populaci, „Když vytvoříte ekologickou nerovnováhu, tehdy může virus přeskočit ze zvířete na člověka, a protože je Amazonie zásobárna virů, nepokoušel bych štěstí,“ řekl Lapola pro agenturu AFP.

Podle slov Lapoly lze podobné vzorce pozorovat i u jiných virů, jako je ebola, HIV nebo horečka dengue, které se v důsledku ekologické nerovnováhy nekontrolovatelně rozšířily. Lapola podotkl, že právě Amazonie nabízí „největší fond koronavirů na světě“.

Prezident Bolsonaro, který nevěří na možné změny klimatu a globální oteplování, nasadil armádu, která pomáhá chránit odlesňování, ale Lapola argumentuje tím, že by raději měla vláda posílit agenturu pro životní prostředí IBAMA, která v současné době bojuje s finančními problémy, kvůli kterým musí být propuštěni zaměstnanci. Rozpočet pro IBAMA má pod pravomocí právě prezident Bolsonaro.

„Doufám, že příští vláda se bude víc věnovat ochraně našeho největšího biologického pokladu na planetě,“ řekl Lapola a dodal, že v případě nekontrolovatelného odlesňování Amazonie bude svět čelit dalším ohniskům infekcí.

Související

Více souvisejících

nemoci věda Amazonský prales Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy