Potíráme dezinformace. Testy na covid jsou kontaminované a mohou poškodit mozek, tvrdí konspirace. Pravda je jiná

Na sociálních sítích se najde nejedna dezinformace o covid-19. Lidé se na základě šíření těchto konspiračních teorií mohou rozhodnout, že nepodstoupí testování jako tisíce Australanů nebo případné očkování. V současné době je nejznámější konspirační teorií, že testování je jen záminkou pro zavedení mikročipu do těla, které vytvořil Bill Gates. Existují i jiná tvrzení, že výtěry z nosu mohou poškodit mozek nebo, že testovací soupravy jsou kontaminované.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Tvrzení, že testovací soupravy na covid-19 jsou kontaminované, a proto lidé mohou být infikováni, vzniklo nesprávnou interpretací. Příspěvek s názvem „Chcete covid-19?“ byl tento týden na Facebooku sdílen více než 3000krát z fanouškovské stránky Tuckera Carlsona, který pořádá noční politickou diskusní show Tucker Carlson Tonight na Fox News.

Ve skutečnosti se jednalo o článek publikovaný Washington Post, který popisoval zjištění, že vadné testy a špatné laboratorní postupy zpozdily testovací program amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle BBC si pravděpodobně většina lidí vytrhla titulek z kontextu a pouze ho dále sdílela.

Další tvrzení, které je na sociálních sítích hojně sdíleno je, že výtěr z nosu může poškodit mozek. Hlavní myšlenka se zakládá na teorii, že při výtěru z nosu je tampon zaveden až na hematoencefalickou bariéru. Ta odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a vytváří přechod mezi mozkovými kapilárami a mozkovou tkání.

„Tampon nemůže dosáhnout na hematoencefalickou bariéru bez značné síly, která by rozbila několik vrstev tkáně a kostí. V naší neurologické praxi jsme neviděli žádné komplikace z covidových výtěrů,“ uvedla Liz Coulthardová, členka výboru Britské asociace neurověd (BNA).

Nutno podotknout, že výtěr z nosohltanu není žádnou novinkou. Tato diagnostická metoda se používá už desítky let a není znám případ, kdy by během ní došlo k nějakému poškození zdraví.

Myšlenkový koncept, který se šířil internetem formou tzv. meme s otázkou „Pokud je covid skutečně přenášen dechem, proč prostě nemůžeš dýchnout na tampon? Proč, ti musí strkat tampón tak hluboko do nosu?“ byl sdíleno na Instagramu a Facebooku nejméně 7 000krát.

Ačkoliv je pravdou, že virus SARS-CoV-2 se šíří také dechem, dýcháním se na tampon virové částice nemusí uchytit. Výtěr z nosohltanu nabízí stoprocentní záruku zachycení infikovaného materiálu, který dá jasný výsledek.

Konspirační teorie o mikročipech Billa Gatese byla na Facebooku sdílena v řádech tisíců a podobá se teorii o nové vakcíně, která je zahrnuta do tajného mikročipového programu. Žádné důkazy tomu nenasvědčují a nadace Gates Foundation tato tvrzení popřela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama