Radiové impulsy z vesmíru nejsou náhodné, zjistili vědci. Vzorce se opakují

Již několik let si astronomové lámou hlavu se záhadnými radiovými impulsy z vesmíru, které se jim podařilo za pomoci přístrojů zachytit. V posledních měsících došlo k dalšímu důležitému průlomu. Co vědci zjistili?

Ilustrační foto
doporučujeme

FRB neboli rychlý rádiový záblesk je přechodným rádiovým impulsem, který trvá zlomek milisekundy až několik milisekund a je způsobený dosud nevysvětlitelným procesem. Od roku 2007, kdy byl první rádiový záblesk zaznamenán, se věřilo, že se impulsy opakují nepravidelně. To se ale začátkem února letošního roku změnilo, protože vědci zjistili, že impuls s označením FRB 180916 se opakuje každých 16,35 dní. Záblesky pocházejí ze spirálové galaxie vzdálené asi 500 milionů světelných let, což z nich dělá doposud nejbližší objevené FRB.

Nyní vědci zjistili, že také impuls FRB 121102 má periodicitu. Rádiové impulsy byly detekovány po dobu 90 dnů, poté následoval 67 dnů klid a za dalších 157 dní se vzorec opakoval. „Až dosud jsme znali pouze jeden opakující se vzorec FRB, ale nyní nám odhalení nového vzoru nabízí možnost odhalit původce FRB. Opakující se vzorec nám říká, že původce se pravděpodobně nalézá na oběžné dráze s jiným astrofyzikálním tělesem,“ napsal Kaustubh Rajwade, autor studie a radioastronom pro CNN.

Radioastronomie jako podobor astronomie se věnuje pozorování nebeských těles a již přispěla k podstatnému nárůstu astronomických znalostí. Třeba k objevení nových objektů, jako jsou pulsary nebo kvasary. Radioastronomie umožňuje vidět věci, které nelze pomocí optických dalekohledů spatřit. Radiové dalekohledy se používají k prozkoumání sluneční aktivity nebo Sagittaria A, galaktického středu Mléčné dráhy.

Studie o periodicitě impulsu FBR 121102 byla zveřejněna v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society a podle vědců opakující vzorec ukazuje na potenciálně velký rozsah sérií záblesků, protože impuls FRB 121102 je minimálně 10krát delší než dříve naměřený FRB 180916. V roce 2012, když byl poprvé impuls FRB 121102 detekován, vědci věřili, že pochází z malé rotující neutronové hvězdy (pulsaru) anebo z více pulsarů v asteroidním pásu. V současné době, kdy se ukázalo, že impuls má cyklický vzorec, se přiklání spíše k možnosti pohybu masivní hvězdy nebo černé díry.

Vědci se chtějí více zabývat právě impulsem FRB 121102, který by mohl poskytnout více informací o chování rychlých rádiových záblesků a o tom, jak se vzorce mohou postupem času měnit. „Odpovědi na tyto otázky nás přibližují k zjištění, odkud vlastně FRB pocházejí,“ uvedl Rajwade pro CNN.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou…

06.07.2020 10:04 Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů…

05.07.2020 20:18 Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí…

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy