Vědci možná přišli na kloub jedné z největších záhad covidu-19

Ačkoliv je s námi covid-19 už více než půl roku, vědcům stále nemoc vznikající z nového typu koronaviru mate hlavu. Nyní jsou ale na stopě vysvětlení, proč se projevuje celou řadou příznaků a proč poškozuje různé orgány.

Ilustrační foto
doporučujeme

Účinky covidu vědci dodnes nemají zcela zmapované. Ví, že zatímco u někoho má nemoc mírný až neznatelný průběh, u jiných lidí působí až destruktivní formou na orgány.

Vědci to v současné době vysvětlují takzvanou cytokinovou bouře, tedy jevem, kdy tělo začne produkovat příliš velké množství imunitních proteinů. Ty následně mohou ničit orgány.

Nové objevy ale ukazují, že covid může na tělo působit spíše jinou formou. A to takzvanou bradykininovou bouří. Ta rovněž souvisí s imunitními reakcemi a je zodpovědná za projevy například rýmy. Působí také na cévy a může způsobit i zaplavení plic kapalinou.

Vědci na to přišlo poměrně netradičním způsobem. Využili totiž superpočítač v Národní laboratoři Oak Ridge v Tenessee. Ten celý týden zpracovával miliardy genetických informací o plicích devíti pacientů nakažených covidem.

Podle vedoucího týmu Dana Jacobsona byl výsledek překvapující, ukázalo se totiž, že ohledně produkce bradykininu vycházejí různé vzorce.  "Imunitní buňky běžně zůstanou v cévách, ale mohou se vsáknout do okolní tkáně a způsobit zánět," uvedl server CTV News.

Jacobsonův vědecký tým se ale domnívá, že pokud se tento jev může objevit v plicích, může se ukázat i v jiných orgánech. Proto se podle něj covid vyznačuje řadou příznaků, které které patří například i bolest svalů nebo nevolnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama