Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické informace mikrobiálních komunit. Nová studie odhalila enzym, který je odpovědný za tělesný zápach.

Deodoranty mohou být velmi nebezpečné a snadno se dají zneužít
doporučujeme

Vědci z University of York dříve objevili, že většina mikrobů na kůži nemůže vyrobit pachy známé jako thioly. Podrobnější testy však odhalily, že jedním z hlavních mikrobů odpovědných za tělesný zápach je Staphylococcus hominis. „Zjistili jsme, jak se zápach vytváří a teď chceme zjistit proč,“ uvedl Gavin Thomas hlavní autor studie.

Apokrinní žlázy jsou lokalizovány v podpaží, ušních kanálcích, v okolí pohlavních orgánů a prsních bradavek. Způsobují charakteristický zápach, ale jejich role není zatím zcela jasná. Podle The Guardian výzkum ukázal, že Staphylococcus hominis vyvinul specializovaný enzym k produkci tělesného zápachu.

Vědci přenesli enzym na příbuzného mikroba Staphylococcus aureus, který nehraje žádnou roli při výrobě tělesného zápachu a po přesunutí enzymu zjistili, že mikrob začal tělesný zápach také vytvářet. 

Zápach lidského těla je produkován bakteriální přeměnou molekul vylučovaných na povrch kůže apokrinními žlázami, které jsou bez zápachu, a právě objevený enzym molekuly přemění na štiplavý zápach. „Bakterie pojídají molekuly, ale zbytek vyplivnou, a to je jedna z klíčových molekul, která je zodpovědná za zápach,“ vysvětlil Thomas.

Vědci ve své studii uvedli, že tento enzym se v Staphylococcus hominis nacházel dávno před vývojem moderních lidí a mohl hrát důležitou roli v sociální interakci primátů. Studie vznikla ve spolupráci se společností Unilever a přináší nové možnosti při výrobě deodorantů, protože ty se dosud zaměřují pouze na nejaktivnější mikroby, kteří produkují tělesný zápach.

„Tento výzkum je skutečně probuzením. Bylo fascinující zjistit, že klíčový enzym vytváří zápach pouze u několika bakterií v podpaží a vyvinul se tam před desítkami miliónů let,“ uvedl Gordon James, autor studie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

13.08.2020 10:10 Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po…

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama