Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické informace mikrobiálních komunit. Nová studie odhalila enzym, který je odpovědný za tělesný zápach.

Deodoranty mohou být velmi nebezpečné a snadno se dají zneužít
doporučujeme

Vědci z University of York dříve objevili, že většina mikrobů na kůži nemůže vyrobit pachy známé jako thioly. Podrobnější testy však odhalily, že jedním z hlavních mikrobů odpovědných za tělesný zápach je Staphylococcus hominis. „Zjistili jsme, jak se zápach vytváří a teď chceme zjistit proč,“ uvedl Gavin Thomas hlavní autor studie.

Apokrinní žlázy jsou lokalizovány v podpaží, ušních kanálcích, v okolí pohlavních orgánů a prsních bradavek. Způsobují charakteristický zápach, ale jejich role není zatím zcela jasná. Podle The Guardian výzkum ukázal, že Staphylococcus hominis vyvinul specializovaný enzym k produkci tělesného zápachu.

Vědci přenesli enzym na příbuzného mikroba Staphylococcus aureus, který nehraje žádnou roli při výrobě tělesného zápachu a po přesunutí enzymu zjistili, že mikrob začal tělesný zápach také vytvářet. 

Zápach lidského těla je produkován bakteriální přeměnou molekul vylučovaných na povrch kůže apokrinními žlázami, které jsou bez zápachu, a právě objevený enzym molekuly přemění na štiplavý zápach. „Bakterie pojídají molekuly, ale zbytek vyplivnou, a to je jedna z klíčových molekul, která je zodpovědná za zápach,“ vysvětlil Thomas.

Vědci ve své studii uvedli, že tento enzym se v Staphylococcus hominis nacházel dávno před vývojem moderních lidí a mohl hrát důležitou roli v sociální interakci primátů. Studie vznikla ve spolupráci se společností Unilever a přináší nové možnosti při výrobě deodorantů, protože ty se dosud zaměřují pouze na nejaktivnější mikroby, kteří produkují tělesný zápach.

„Tento výzkum je skutečně probuzením. Bylo fascinující zjistit, že klíčový enzym vytváří zápach pouze u několika bakterií v podpaží a vyvinul se tam před desítkami miliónů let,“ uvedl Gordon James, autor studie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mutace koronaviru: Jak se covid přenesl ze zvířete na člověka?

30.11.2020 12:29 Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Jak porazit rakovinu: V léčbě nádorů by mohly pomoci krátké elektropulzy,…

30.11.2020 10:48 S léčbou nádorových onemocnění by v budoucnu mohly pomoci poznatky studie česko-francouzského týmu…

Zkáza města Herculaneum: Termický šok změnil mozek oběti ve sklo

29.11.2020 09:00 Maličké úlomky mozku, které nezuhelnatěly jako zbytek těla, ale dokonce se v důsledku termického…

Vesmírná sonda se vrací s kousky asteroidu. Vesmírem plula 5 miliard…

28.11.2020 16:30 Sonda Hayabusa2 se po dlouhé pouti vesmírem přiblíží Zemi. Podle plánu by měla 6. prosince 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama