Vědci objevili velmi zvláštní druh zvířete. Zřejmě je jediný na světě

Záběry pořízené kamerovým štábem, který měl pro BBC natočit sérii dokumentů o divočině, odhalily unikátního tučňáka, který vyniká nad všemi ostatními. Moře elegantních fraků odhalilo tučňáka, který vsadil na černou. Tučňák císařský má černé i břicho a může za to mutace, které se říká melanismus.

Černý tučňák je zřejmě jediný na světě
doporučujeme

Jedná se o genetickou mutaci, která způsobuje vysokou koncentraci pigmentu. V podstatě hovoříme o opaku albinismu a melanismus není pro tučňáka zrovna výhodné, protože se stává snazším cílem pro predátory, ale záběry unikátního tučňáka nasvědčují tomu, že je již dospělí.

Unikátnost spočívá v tom, že ačkoliv byl melanismu objeven u jiných druhů tučňáků, zejména královských, ale u tučňáků císařských nikoliv. „Tento kus by mohl být jediný svého druhu,“ uvedla BBC.

Nejvzácnější tučňák světa (0:57) | zdroj: YouTube

Tučňák císařský je nejvyšší ze všech tučňáků a vyskytuje se pouze na Antarktidě. Dospělý tučňák dosahuje výšky až 122 centimetrů a jeho váha se pohybuje mezi 22 a 45 kilogramy. V přírodě žije většinou okolo 20 let, ale pozorování naznačují, že až 1 % se může až 50 let a patří mezi téměř ohrožené druhy podle IUCN.

Protože existuje jen málo dokumentace nebo vědeckých studí o vysokém výskytu melaninu u tučňáků předpokládají, že jen částečný melanismus postihne jednoho ze čtvrt miliónů, celková porucha melaninu je mnohem vzácnější. Co se týká albinismu, který je způsobem absencí melanismu, vědci předpokládají, že na každých 10 000 narozených savců připadá jeden albín.

Podle BBC se černému tučňákovi nedaří špatně, vykazoval známky hledání partnera a zapojení do komunity.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co všechno způsobuje covid-19? Pitvy poukázaly na problém téměř ve všech…

13.07.2020 12:15 Vědci mají další poznatky v souvislosti s nemocí covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Po…

Těhotné ženy nejspíš mohou přenést covid-19 na děti, naznačuje studie

13.07.2020 11:20 V současné době není k dispozici velké množství studií o možných zdravotních důsledcích covidu-19…

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy