Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

Navzdory tomu, že jde o neobydlené území, na které se lze dostat jen dvoutýdenní plavbou z australského Perthu, Trumpova administrativa se rozhodla uvalit na jeho vývoz do USA desetiprocentní clo. Australský premiér Anthony Albanese na krok reagoval s údivem a podle The Guardian prohlásil: „Nikde na světě už není bezpečno.“

Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy nejsou jedinými australskými územími, která se ocitla na Trumpově seznamu. Nová cla se vztahují i na Vánoční ostrov, Kokosové ostrovy a Norfolkův ostrov. Právě poslední jmenovaný se setkal s obzvlášť tvrdým opatřením – tarif na jeho vývoz do USA byl stanoven na 29 %, tedy o 19 procentních bodů vyšší než pro samotnou Austrálii.

Norfolkův ostrov, kde žije pouhých 2 188 obyvatel a který leží 1 600 kilometrů severovýchodně od Sydney, v roce 2023 podle oficiálních údajů exportoval do USA zboží v hodnotě 655 000 dolarů. Největší položku přitom tvořila kožená obuv za 413 000 dolarů. Administrátor ostrova George Plant ale tato čísla zpochybnil a prohlásil, že „neexistují žádné známé exporty Norfolku do Spojených států“.

„Norfolkův ostrov dostal 29% clo. Nejsem si jistý, že by tento ostrov byl pro americkou ekonomiku významným obchodním konkurentem, ale to jen ukazuje, že nikde na světě už není bezpečno,“ komentoval situaci Albanese.

Ještě větší otázky však vyvolávají údaje o vývozu z Heardova ostrova a McDonaldových ostrovů. Tyto ostrovy sice mají rybářskou oblast, ale nenachází se na nich žádné budovy, natožpak průmyslová výroba. Přesto podle dat Světové banky Spojené státy v roce 2022 dovezly z těchto ostrovů zboží v hodnotě 1,4 milionu dolarů, přičemž největší položku tvořily „stroje a elektronika“. Co přesně mělo být těmito výrobky, není jasné.

V předchozích pěti letech se exporty z Heardova ostrova pohybovaly mezi 15 000 až 325 000 dolary ročně, což naznačuje, že buď došlo k administrativní chybě, nebo se zboží dovezené do USA nesprávně označuje jako původem z těchto ostrovů.

Bílý dům se k situaci zatím nevyjádřil, stejně jako australské ministerstvo zahraničí a obchodu či Australská antarktická divize.

Nečekané zahrnutí vzdálených ostrovů do Trumpových tarifů vyvolává otázky ohledně celkového přístupu jeho administrativy k mezinárodnímu obchodu. Zatímco prezident tvrdí, že cla mají chránit americké průmyslové dělníky před „rabováním“ ze zahraničí, opatření namířená proti neobydleným územím a malým komunitám, jako je Norfolkův ostrov, spíše naznačují administrativní zmatek nebo přehnaně široký zásah obchodních opatření.

Není to poprvé, co Trumpovy obchodní kroky narazily na kritiku ze strany spojenců. Austrálie je dlouhodobým partnerem Spojených států a podobné kroky jen prohlubují obavy z destabilizace globálního obchodního systému, který USA pomáhaly budovat. Pokud se ukáže, že tato cla jsou výsledkem chyb v seznamu postižených zemí, bude to znamenat další ránu pro důvěryhodnost Trumpovy obchodní strategie.

Zatím však zůstává otázkou, zda Trumpova administrativa bude ochotná revokovat některá ze svých opatření, nebo zda zůstane neústupná i vůči spojenectvím, která trvala desítky let. 

Související

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

Více souvisejících

Donald Trump antarktida tučňáci

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy