Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.
Navzdory tomu, že jde o neobydlené území, na které se lze dostat jen dvoutýdenní plavbou z australského Perthu, Trumpova administrativa se rozhodla uvalit na jeho vývoz do USA desetiprocentní clo. Australský premiér Anthony Albanese na krok reagoval s údivem a podle The Guardian prohlásil: „Nikde na světě už není bezpečno.“
Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy nejsou jedinými australskými územími, která se ocitla na Trumpově seznamu. Nová cla se vztahují i na Vánoční ostrov, Kokosové ostrovy a Norfolkův ostrov. Právě poslední jmenovaný se setkal s obzvlášť tvrdým opatřením – tarif na jeho vývoz do USA byl stanoven na 29 %, tedy o 19 procentních bodů vyšší než pro samotnou Austrálii.
Norfolkův ostrov, kde žije pouhých 2 188 obyvatel a který leží 1 600 kilometrů severovýchodně od Sydney, v roce 2023 podle oficiálních údajů exportoval do USA zboží v hodnotě 655 000 dolarů. Největší položku přitom tvořila kožená obuv za 413 000 dolarů. Administrátor ostrova George Plant ale tato čísla zpochybnil a prohlásil, že „neexistují žádné známé exporty Norfolku do Spojených států“.
„Norfolkův ostrov dostal 29% clo. Nejsem si jistý, že by tento ostrov byl pro americkou ekonomiku významným obchodním konkurentem, ale to jen ukazuje, že nikde na světě už není bezpečno,“ komentoval situaci Albanese.
Ještě větší otázky však vyvolávají údaje o vývozu z Heardova ostrova a McDonaldových ostrovů. Tyto ostrovy sice mají rybářskou oblast, ale nenachází se na nich žádné budovy, natožpak průmyslová výroba. Přesto podle dat Světové banky Spojené státy v roce 2022 dovezly z těchto ostrovů zboží v hodnotě 1,4 milionu dolarů, přičemž největší položku tvořily „stroje a elektronika“. Co přesně mělo být těmito výrobky, není jasné.
V předchozích pěti letech se exporty z Heardova ostrova pohybovaly mezi 15 000 až 325 000 dolary ročně, což naznačuje, že buď došlo k administrativní chybě, nebo se zboží dovezené do USA nesprávně označuje jako původem z těchto ostrovů.
Bílý dům se k situaci zatím nevyjádřil, stejně jako australské ministerstvo zahraničí a obchodu či Australská antarktická divize.
Nečekané zahrnutí vzdálených ostrovů do Trumpových tarifů vyvolává otázky ohledně celkového přístupu jeho administrativy k mezinárodnímu obchodu. Zatímco prezident tvrdí, že cla mají chránit americké průmyslové dělníky před „rabováním“ ze zahraničí, opatření namířená proti neobydleným územím a malým komunitám, jako je Norfolkův ostrov, spíše naznačují administrativní zmatek nebo přehnaně široký zásah obchodních opatření.
Není to poprvé, co Trumpovy obchodní kroky narazily na kritiku ze strany spojenců. Austrálie je dlouhodobým partnerem Spojených států a podobné kroky jen prohlubují obavy z destabilizace globálního obchodního systému, který USA pomáhaly budovat. Pokud se ukáže, že tato cla jsou výsledkem chyb v seznamu postižených zemí, bude to znamenat další ránu pro důvěryhodnost Trumpovy obchodní strategie.
Zatím však zůstává otázkou, zda Trumpova administrativa bude ochotná revokovat některá ze svých opatření, nebo zda zůstane neústupná i vůči spojenectvím, která trvala desítky let.
Související

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
Donald Trump , antarktida , tučňáci
Aktuálně se děje
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
včera

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
včera

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
včera

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
včera

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
19. dubna 2025 21:58

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
19. dubna 2025 20:18

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
19. dubna 2025 19:35

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
19. dubna 2025 18:42

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
19. dubna 2025 18:24

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
19. dubna 2025 17:36
Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp.
Zdroj: Jan Hrabě