Vědci odhalili jedno z největších tajemství světa. Našli nejhorší místo na Zemi

Velká modrá jáma, která se nachází v Honduraském zálivu zhruba 72 km od Belize City, dlouhé desetiletí mála vědce. Za poslední roky se její tajemství snažilo odhalit mnoho potápěčů, z nichž ne všichni se vrátili zpátky. Ačkoliv svým způsobem připomíná legendární Bermudský trojúhelník, jeho tajemství je dávno rozluštěno. Tajemství jámy ale zůstávalo vědcům skryto, až dosud.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Great Blue Hole (česky Velká modrá díra) je zatopený závrt ve vodách Honduraského zálivu u pobřeží Belize. Nachází se v centrální části atolu Lighthouse zhruba 72 km od Belize City. Jáma má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 300 metrů a hloubce 124 metrů. Je obklopena úzkým pásem pevniny.
doporučujeme

Modrá díra vypadá jako ráj pro potápěče, je obklopena bohatými korály a šumivou tyrkysovou vodou. S 305 metrovou šířkou a 122 metrovou hloubkou je největším oceánským závrtem na světě. Co přesně v ní leží ale dlouho nikdo netušil.

Až do doby, než se skupina vědců vydala na potápěčskou výpravu v ponorce Aquatica Submarines. Miliardář Richard Branson, Fabien Cousteau a badatelka z National Geographic Erika Bergmanová se rozhodli odhalit záhadu jámy, a zjistit, co pod ní leží.

K velkému překvapení zjistili, že jáma je ve skutečnosti jedním z nejhorších míst světa. V hloubce 88 metrů se totiž nachází vrstva sirovodíku, bezbarvého, hořlavého, toxického plynu. Ta obklopuje celou jámu kvůli ní v díře neexistuje žádný život.

"Cokoliv, co se ocitlo v díře, se rozložilo," vysvětlila Bergmanová. Pod sirovodíkovou vrstvou není žádný kyslík, tudíž se vše co v jámě zemře zakonzervuje na dně. Pod vrstvou sirovodíku ale prakticky nelze nic spatřit, všechno světlo je pohlceno silnou chemickou vrstvou.

Prakticky vzato jde o jakousi pozemskou obdobu vesmírné černé díry. Cokoliv do ní vstoupí, už se nikdy neobjeví, a nemůžeme to ani dobře pozorovat. 

Na dně jámy se tak nachází pouze ostatky. A to jak pozůstatky mořského života, tak i lidská těla potápěčů, kteří se přiblížili k vrstvě sirovodíku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Antinobelovy ceny uděleny. Tyto vynálezy a studie vám změní život, pobavte…

13.09.2019 09:16 Vynález stroje na výměnu dětských plenek, studie o potěšení ze škrábání či o účincích pizzy proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama