Vědci odhalili jedno z největších tajemství světa. Našli nejhorší místo na Zemi

Velká modrá jáma, která se nachází v Honduraském zálivu zhruba 72 km od Belize City, dlouhé desetiletí mála vědce. Za poslední roky se její tajemství snažilo odhalit mnoho potápěčů, z nichž ne všichni se vrátili zpátky. Ačkoliv svým způsobem připomíná legendární Bermudský trojúhelník, jeho tajemství je dávno rozluštěno. Tajemství jámy ale zůstávalo vědcům skryto, až dosud.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Great Blue Hole (česky Velká modrá díra) je zatopený závrt ve vodách Honduraského zálivu u pobřeží Belize. Nachází se v centrální části atolu Lighthouse zhruba 72 km od Belize City. Jáma má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 300 metrů a hloubce 124 metrů. Je obklopena úzkým pásem pevniny.
doporučujeme

Modrá díra vypadá jako ráj pro potápěče, je obklopena bohatými korály a šumivou tyrkysovou vodou. S 305 metrovou šířkou a 122 metrovou hloubkou je největším oceánským závrtem na světě. Co přesně v ní leží ale dlouho nikdo netušil.

Až do doby, než se skupina vědců vydala na potápěčskou výpravu v ponorce Aquatica Submarines. Miliardář Richard Branson, Fabien Cousteau a badatelka z National Geographic Erika Bergmanová se rozhodli odhalit záhadu jámy, a zjistit, co pod ní leží.

K velkému překvapení zjistili, že jáma je ve skutečnosti jedním z nejhorších míst světa. V hloubce 88 metrů se totiž nachází vrstva sirovodíku, bezbarvého, hořlavého, toxického plynu. Ta obklopuje celou jámu kvůli ní v díře neexistuje žádný život.

"Cokoliv, co se ocitlo v díře, se rozložilo," vysvětlila Bergmanová. Pod sirovodíkovou vrstvou není žádný kyslík, tudíž se vše co v jámě zemře zakonzervuje na dně. Pod vrstvou sirovodíku ale prakticky nelze nic spatřit, všechno světlo je pohlceno silnou chemickou vrstvou.

Prakticky vzato jde o jakousi pozemskou obdobu vesmírné černé díry. Cokoliv do ní vstoupí, už se nikdy neobjeví, a nemůžeme to ani dobře pozorovat. 

Na dně jámy se tak nachází pouze ostatky. A to jak pozůstatky mořského života, tak i lidská těla potápěčů, kteří se přiblížili k vrstvě sirovodíku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se mohou koronavirem nakazit až na vzdálenost 8 metrů, tvrdí vědkyně

01.04.2020 22:37 Během probíhající pandemie koronaviru byla Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučena…

Imunita proti koronaviru možná neexistuje. Vědci jsou ve slepé uličce

01.04.2020 20:05 Pandemie kororonaviru SARS-CoV-2 se neustále rozvíjí. Jednou z hlavních otázek nyní je nejen to,…

Děti jsou jedním z hlavních přenašečů. Koronavirem jich je nakaženo víc,…

01.04.2020 16:35 Aktualizováno Dosavadní důkazy naznačují, že děti jsou mnohem náchylné na účinky koronaviru, než zbytek populace.…

COVID-19 zasáhl i meteorologii. Počasí bude méně předvídatelné, tvrdí WMO

01.04.2020 13:11 Kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku pandemie koronaviru bude počasí méně předvídatelné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy