Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak, než jsme si mysleli

Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž objevily první případy nákazy koronavirem, která se začala šířit mezi lidmi. Vědci ale nadále zkoumají, jak přesně mohlo k přenosům dojít, a zjišťují, že se vše odehrálo zřejmě úplně jinak.

Tvrzení, že evropský pacient nula pocházející z Itálie se nenakazil v Číně, ale v Německu, vyvolalo mezi vědci na konci zimy menší diplomatickou roztržku. Jak se ale nyní ukazuje, onen pacient ve skutečnosti nebyl tím, u koho se jako prvního v Evropě nemoc projevila.

Covid-19 se podle vědců do Evropy totiž dostal už mnohem dříve. Lékař Michel Schmitt a jeho tým z nemocnice Schweitzer na severu Francie prozkoumali tisíce rentgenových snímků hrudníku z konce roku 2019.

Povedlo se jim identifikovat dva snímky odpovídající těm, na kterých byl potvrzen koronavirus. Rentgeny byly provedeny mezi 16. a 18. listopadem 2019. Jejich zjištění nyní vrhají nové světlo na to, kdy koronavirus poprvé zasáhl Evropu, a zároveň vyvrátil domněnku, že se první případ objevil až 24. ledna.

Snímky potvrdil lékař Vin Gupta, který je expertem na University of Washington. Ten poznamenal, že snímky "odpovídají těm, které vidíme u pacientů s koronavirem." Týmu se následně podařilo identifikovat 12 případů v prosinci a 16 případů v lednu.

Kdo přesně byl oním pacientem nula není známo, zdá se ale, že k šíření nemoci v Evropě docházelo už v loňském roce. A jak ukazují další studie, ani v Americe šíření viru neproběhlo tak, jak si vědci mysleli.

Podle studie byl sice první pacient s covid-19 v USA evidován 20. ledna a šlo o muže, který byl ve Wu-chanu, tento případ ale nemůže za další šíření. To způsobili lidé, kteří se virem nakazili o týden později.

Na základě analýzy stovek sekvencí genomů autoři studie zjistili, že americký pacient nula nemá identický genom jako další nakažení. Naopak druhý případ, kde vědci odebrali vzorky o pět týdnů později, tedy 24. února, obsahoval několik mutací, které byly přítomny v jiných pozdějších případech nákazy.

To naznačuje, že až druhý pacient byl součástí přenosového řetězce. Analýza dokázala, že první pacient virus nepřenesl na velkou skupinu lidí a po čase zanikl. Současná epidemie v USA ale pochází od lidí, kteří přicestovali do Washingtonu z Číny později.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy