Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak, než jsme si mysleli

Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž objevily první případy nákazy koronavirem, která se začala šířit mezi lidmi. Vědci ale nadále zkoumají, jak přesně mohlo k přenosům dojít, a zjišťují, že se vše odehrálo zřejmě úplně jinak.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Tvrzení, že evropský pacient nula pocházející z Itálie se nenakazil v Číně, ale v Německu, vyvolalo mezi vědci na konci zimy menší diplomatickou roztržku. Jak se ale nyní ukazuje, onen pacient ve skutečnosti nebyl tím, u koho se jako prvního v Evropě nemoc projevila.

Covid-19 se podle vědců do Evropy totiž dostal už mnohem dříve. Lékař Michel Schmitt a jeho tým z nemocnice Schweitzer na severu Francie prozkoumali tisíce rentgenových snímků hrudníku z konce roku 2019.

Povedlo se jim identifikovat dva snímky odpovídající těm, na kterých byl potvrzen koronavirus. Rentgeny byly provedeny mezi 16. a 18. listopadem 2019. Jejich zjištění nyní vrhají nové světlo na to, kdy koronavirus poprvé zasáhl Evropu, a zároveň vyvrátil domněnku, že se první případ objevil až 24. ledna.

Snímky potvrdil lékař Vin Gupta, který je expertem na University of Washington. Ten poznamenal, že snímky "odpovídají těm, které vidíme u pacientů s koronavirem." Týmu se následně podařilo identifikovat 12 případů v prosinci a 16 případů v lednu.

Kdo přesně byl oním pacientem nula není známo, zdá se ale, že k šíření nemoci v Evropě docházelo už v loňském roce. A jak ukazují další studie, ani v Americe šíření viru neproběhlo tak, jak si vědci mysleli.

Podle studie byl sice první pacient s covid-19 v USA evidován 20. ledna a šlo o muže, který byl ve Wu-chanu, tento případ ale nemůže za další šíření. To způsobili lidé, kteří se virem nakazili o týden později.

Na základě analýzy stovek sekvencí genomů autoři studie zjistili, že americký pacient nula nemá identický genom jako další nakažení. Naopak druhý případ, kde vědci odebrali vzorky o pět týdnů později, tedy 24. února, obsahoval několik mutací, které byly přítomny v jiných pozdějších případech nákazy.

To naznačuje, že až druhý pacient byl součástí přenosového řetězce. Analýza dokázala, že první pacient virus nepřenesl na velkou skupinu lidí a po čase zanikl. Současná epidemie v USA ale pochází od lidí, kteří přicestovali do Washingtonu z Číny později.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci popsali, proč v savčím vajíčku nefungují mikroRNA

03.07.2020 11:43 Vědci z Akademie věd ČR objasnili, proč krátké řetězce ribonukleové kyseliny, takzvané mikroRNA, v…

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 09:58 Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Francouzská ambasáda v ČR letos ocenila 25 vědců a badatelů

02.07.2020 15:32 Aktualizováno Autory výzkumů zaměřených na analýzu řeči, působení protinádorových léčiv, ale i pracovní migraci…

Češi odložili roušky. Virolog řekl, o kolik snižují riziko nákazy

01.07.2020 18:07 Podle americké studie na více než 25.000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34…

Související:

Právě se děje

Další zprávy