Vědci zveřejnili novou statistiku. Kdo má větší šanci, že zemře na covid-19?

Úmrtnost na nový typ koronaviru je 12krát vyšší u pacientů s chronickými chorobami, než je tomu u jiných nakažených osob. Hospitalizována musí být téměř polovina takových pacientů. Vyplývá to ze studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Mezi tři nejčastější komplikace, kterými pacienti, kteří podlehli covidu-19 trpěli, patří onemocnění srdce, cukrovka a plicní onemocnění. Zpráva CDC se podle televize ABC News opírá o 1,3 milionu případů nákazy potvrzených na základě laboratorních testů v období od 22. ledna do konce května.

Autoři studie měli k dispozici informace o zdravotním stavu pouze 22 procent pacientů. Kardiovaskulární onemocnění ale mělo hned 32 procent z nich, cukrovku 30 procent a chronickým plicním onemocněním, například astmatem, trpělo 18 procent lidí.

Přibližně 20 procent pacientů s chronickými chorobami zemřelo. Zdravých jedinců, kteří nemoci podlehli, byly jen dvě procenta. U osob s chronickými obtížemi je i šestkrát větší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni. Ta činí až 46 procent. Z pacientů starších 80 let, kteří onemocnění podlehli, měla chronické problémy dokonce polovina z nich. 

Osobám s chronickými onemocněními navíc hrozí vážnější následky, tvrdí lékařka působící na univerzitě George Washingtona Leana Wenová. Zdůraznila, že těžký průběh nemoci či dokonce smrt, se ale mohou objevit i u zdravých lidí.

Přibližně 1,7 miliardy lidí přitom trpí na minimálně jeden dlouhodobý zdravotní problém, který zvyšuje riziko vážného průběhu onemocnění v případě, že se osoba nakazí koronavirem, uvádí studie, o níž informuje British Medical Journal.

Podle odhadů studie, původně publikované v časopise The Lancet, se rizika plynoucí z pandemie zvyšují v oblastech se starším obyvatelstvem, například v Evropě, a v oblastech s vyšší mírou nákazy HIV, jako je Afrika.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magnetické pole Země dál překvapuje vědce. Změny se nejspíš dějí mnohem…

08.07.2020 16:15 Zemské magnetické póly mění svou polohu v průměru každých několik set tisíc let. Změna polarity…

Skandál čínských vědců. Fotodokumentaci zfalšovali u více než 100 studií

08.07.2020 14:14 Studie v souvislosti s covid-19 jsou v prestižních lékařských časopisech publikovány rychlostí…

Čeští vědci popsali defekt, kterým lze sledovat opravy v buňce

08.07.2020 12:17 Způsob, jak sledovat místa, kde byly poškozena a následně opravena molekula DNA popsali vědci z…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

07.07.2020 22:13 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy