Vědce zaujal roky starý případ záhadné nemoci. Tři čínští horníci jí podlehli

Původ covid-19 je předmětem mnoha vědeckých diskusí po celém světě. Odborníci se zaměřili převážně na buněčné procesy viru SARS-CoV-2 na molekulární úrovni včetně srovnání jeho DNA s možnými příbuznými. Vědci v rámci projektu Bioscience Resource Project upozorňují, že prakticky nebyla věnována pozornost fyzickému původu geneticky příbuzných viru, kteří byli popsáni už v roce 2013 čínským lékařem.

Covid-19, ilustrační foto

„Důkazy nás vedli k tomu, abychom přehodnotili všechno, co jsme si mysleli, že jsme dosud věděli o původu pandemie covid-19,“ uvádí Jonathan Latham a Allison Wilsonová, spoluzakladatelé Bioscience Resource Project.

Vědci uvádějí, že nejbližší příbuzní viru SARS-CoV-2 byli popsáni v diplomové práci čínského lékaře, který se staral o horníky nakažené v roce 2012 záhadnou nemocí, z nichž tři zemřeli. Vzorky byly odebírány v letech 2012–2013 z šachty v provincii Jün-nan a zkoumány vědci z Wuchanského institutu virologie. Latham a Wilsonová uvádějí, že v dole byli nalezeni pravděpodobní předci současného pandemického viru a nesou označení BtCoV / 4991 a RaTG13.

„Předpokládáme, že původ viru SARS-CoV-2 je založen na historii těchto horníků. Tato jednoduchá teorie odpovídá klíčovým rysům nového viru,“ míní vědci poté, co zkoumali diplomovou práci čínského lékaře, který zaznamenal průběh neznámého onemocnění právě u šesti zmíněných horníků. Uvádějí, že diplomová práce je přiměla také zamyslet se nad tím, jak situace v čínském dole v roce 2012 přispěla k propuknutí celosvětové pandemie v roce 2020.

RmYN02 byl dosud nejbližší nalezený příbuzný viru SARS-CoV-2. Celková podobnost je 93,2 %, ale vědci zjistili, že dvě virové sekvence pojmenované BtCoV / 4991 a RaTG13 mají s virem podobnost v 98,7 % a v 96,2 %. Proto jsou podle vědců nejpravděpodobnějšími příbuznými viru.

Vědci z Wuchanské laboratoře potvrdili, že BtCoV / 4991 a RaTG13 pochází z netopýřího trusu, jedná se tedy o sekvence stejného viru. „Tato specifika jsou důležitá, protože věříme, že právě tyto vzorky a jejich původ jsou klíčem k odhalení tajemství původu covid-19,“ uvedli Latham a Wilsonová pro server independentsciencenews.org.

Podle jejich teorie původ viru začíná právě v čínských dolech v roce 2012, s čímž nesouhlasí wuchanský Institut virologie, který uvedl, že horníci zemřeli na plísňové onemocnění. Ani ve zprávě, která obsahovala zmínky o virové sekvenci RaTG13, nebylo zmíněno nic o nákaze šesti horníků a o smrti několika z nich.

Už v roce 2014 napsal časopis Science článek s názvem „Nový zabijácký virus v Číně?“, který informoval o vědcích, kteří nákazu připisovali krysám. Virus byl později označený jako virus Mojiang (MojV), oficiálně Mojiang henipavirus, podle lokality, kde byl detekován. Podle vědců tato epizoda naznačuje, že již v minulosti vědci hledali potenciálně smrtící virus, nikoliv houbu, která by mohla za plísňové onemocnění.

Podle vědců to vyvolává otázku, proč wuchanská laboratoř, která se zajímá o netopýří koronaviry, nikoliv o houby, mezi lety 2012 a 2013 prozkoumávala důl, který se nachází 1 000 kilometrů od Wu-chanu. Vzorky byly odebírány v době, kdy byli horníci stále v nemocnici. „Naštěstí existuje podrobný popis léčby a diagnóz šesti horníků,“ uvedli vědci s odkazem na diplomovou práci z roku 2013. V anglické verzi je uvedeno, že virus je podobný respiračnímu onemocnění SARS a jeho pravděpodobným původcem je netopýr.

Diplomová práce uvádí, že horníci byli přijati s horečkou, suchým kašlem, bolestmi hlavy a končetin. Měli také velmi nízký tlak, syndrom akutní respirační tísně (ARDS) a velmi poškozený imunitní systém. Dokonce u dvou horníků byla zaznamenána tendence k trombóze. „Závažnost příznaků a úmrtnost souviseli s věkem,“ píše čínský lékař v diplomové práci.

Horníci byli testováni na HIV, horečku dengue a další onemocnění, ale všechny testy vyšly negativně. Během léčby museli být připojeni na ventilaci, dostávali steroidy, antivirotika a několika horníkům se ředila krev. Vzorky byly odeslány do institutu virologie, což podle čínského lékaře jen potvrdilo, že se jedná o závažné virové onemocnění. „Někteří horníci byli pozitivně testováni na koronaviry,“ píše.

Závěr ukázal, že zdrojem infekce je Rhinolophus sinicus, druh čínského netopýra. Čínský lékař závěrem své diplomové práce uvedl, že neznámý virus, který vede k těžkému zápalu plic, by mohl být jako SARS-CoV z čínského druhu netopýra. 

Latham a Wilsonová se domnívají, že z diplomové práce je zřejmé, že příznaky horníků se velmi podobají příznakům covid-19 a i zvolené léčebné postupy se neliší od současné doby. Uvedené příznaky navíc neodpovídají plísňové infekci. Vědci, kteří v roce 2012 nalezli RaTG13 v dolech, zjistili, že ve světě koronavirů zastupuje zvláštní pandemický potenciál, protože tato virová sekvence byla nalezena i u viru SARS a MERS.  

Podle vědců by prostá otázka původu viru měla být vyřešena prozkoumáním kompletních laboratorních záznamů o biologické bezpečnosti výzkumných pracovníků ve wuchanském institutu virologie. Podle Lathama a Wilsonové není konspirační teorií, že vir pochází z laboratoře, protože diplomová práce poskytla věrohodnou hypotézu. Vyzývají proto k nezávislému a transparentnímu vyšetřování.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama