Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě nebude, tvrdí vědci

Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je šance na zázračný lék, který by pacienty zbavil obtíží a vyléčil, mizivá. Léčba tak bude spíše specifická pro různé skupiny pacientů.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Stále více se ukazuje, že očkování bude v boji s covidem zřejmě efektivnější, než následný lék. Ten se totiž nedaří vědcům vyrobit tak, aby fungoval plošně na všechny pacienty. Tvrdí to šéf Mezinárodního sdružení farmaceutických výrobců (IFPMA) Thomas Cueni.

"Ušli jsme dlouhou cestu, ale musíme upřímně přiznat, že některé naděje jsou ztracené," řekl. "Pravděpodobně nikdy nebudeme mít jedinou efektivní léčbu, nebude žádné zázračné řešení," dodal.

Na stole mají vědci v tuto chvíli několik potenciálních léků. Ve výzkumné nebo testovací fázi je jejich až 300, tedy o dvojnásobné množství oproti dubnu. 

Vědci se zaměřují na tři hlavní způsoby, jak covid léčit. Prvním jsou léky, které bojují přímo s virem, druhým ty, které pracují přes imunitní systém, a třetím ty, které bojují s příznaky zánětu.

IFPMA ale uvádí, že ačkoli nové léky vypadají slibně, testy stávajících léků až na několik výjimek nepřinesly přesvědčivé výsledky. Mnozí lidé přitom právě do léků vkládali své naděje, a někdy i větší než do prevence ve formě očkování.

I řada politiků včetně brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a amerického prezidenta Donalda Trumpa vkládala naději do léků, například do hydroxychlorochinu, který se používá k léčbě malárie. Ten ale proti koronaviru není účinný.

Lékaři v tuto chvíli užívají při vážném průběhu nemoci pomáhá dexamethazon. Na zkrácení léčby hospitalizovaných pacientů se pak úspěšně používá remdesivir.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povzbudivá zpráva: Covidová vakcína vyvolává u dospělých reakci imunity,…

26.10.2020 13:09 Vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou vyvolává podobnou imunitní reakci u…

Opatření nestačí, zavírat hranice nelze. Je vůbec možné dostat covid pod…

26.10.2020 12:45 Svět zasáhla druhá vlna nového typu koronaviru, která v mnoha státech překonává rekordy dosažené na…

Tání ledovců může ohrozit světová velkoměsta

25.10.2020 16:16 Tání ledovců v Antarktidě může ohrozit města, jako je New York, Tokio či Londýn. Simulace vědců z…

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama