Vzácný objev: Archeologové našli prehistorické rytiny koní a vulvy

Na místě tábora prehistorických lovců na jihu Francie archeologové objevili rytiny znázorňující koně a vulvu, které dobou svého vzniku odpovídají slavným malbám z jeskyně Lascaux, oznámila agentura AFP.

Jeskyně Lascaux na jihozápadě Francie, objevená čtyřmi chlapci v roce 1940, je považována díky malbám v odhadovaném stáří až 17.000 let za Sixtinskou kapli pravěku.

Odborníci ze Státního ústavu pro archeologický výzkum (INRAP) byli už v roce 2015 povoláni na budoucí skládku na úpatí Costières de Nîmes. Rychle dospěli k závěru, že místo bylo obydleno člověkem od doby asi 20.000 let před naším letopočtem až do 16. století.

Jak vysvětlili zástupci ústavu na tiskové konferenci, místo prehistorického tábora, mírná vyvýšenina Bellegarde, bylo pravděpodobně zastávkou kočujících lovců, protože tam byl pramen a místo nabízelo dobrý výhled na stáda divokých koní překračujících níže ležící velkou pláň Camargue.

Za jedenáct měsíců vykopávek v roce 2016 archeologové odkryli na 100.000 předmětů vyřezaných z pazourku (zbraní a nástrojů), zvířecích kostí a mušlí používaných jako ozdoby. Některé z těchto předmětů byly staré přes 22.000 let.

Nejdůležitější okamžik však nastal, když si při čištění nasbíraných předmětů uvědomili, že dvě malé vápencové destičky jsou zdobeny rytinami koňských profilů, na kterých jsou vidět oči, hříva a také tlama.

Deska s vyrytými třemi profily koní objevena v táboře Bellegarde. Deska s vyrytými třemi profily koní objevena v táboře Bellegarde. Foto: Benali Inrap

Tyto obrázky jsou "obzvláště vzácné na jihovýchodě Francie a zcela neočekávané u bran Camargue“, zdůraznil jeden z archeologů, Vincent Mourre. Rytiny podle něj "patří mezi nejstarší známá díla pro tuto paleolitickou kulturu, stejně jako malby a rytiny v jeskyni Lascaux“.

V novější úrovni, staré asi 16.000 let, objevili archeologové na malé tabulce rytinu interpretovanou jako vulva orámovaná vrškem nohou a na velké, asi padesáticentimetrové desce "tenké zářezy, které lze těžko interpretovat".

Související

Více souvisejících

Archeologie rytiny znázorňující koně a vulvu (tábor Bellegarde) jeskyně Lascaux

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy