Urbi Et Orbi

Papež František

Papež František na Štědrý den odslouží půlnoční mši dříve, Urbi et Orbi bude uvnitř chrámu

Papež František letos s ohledem na noční zákaz vycházení, který bude přes vánoční svátky platit po celé Itálii, odslouží půlnoční mši na Štědrý den dříve než obvykle. Bohoslužba začne ve Svatopetrském chrámu už v 19:30 a nebude otevřená pro veřejnost, informoval dnes Vatikán. Tradiční poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) pak letos 25. prosince zazní uvnitř chrámu a nikoli na Svatopetrském náměstí, aby se zabránilo srocování věřících.
Papež František

Urbi et orbi. Papež František bránil uprchlíky, vyzval k míru na Blízkem východě

Papež František v tradičním vánočním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) dnes vyzval k ukončení konfliktů zejména v zemích Blízkého východu. Zmínil Sýrii, Irák, Jemen, Libanon, Svatou zemi, ale i některé africké státy. Připomněl také humanitární krizi ve Venezuele či nedořešený konflikt na Ukrajině. Papež přitom řekl, že se modlí za "obměkčení kamenných, egoistických srdcí", aby se děti trpící násilnostmi mohly začít znovu usmívat.
Vatikán

Urbi et orbi: Papež odsoudil útoky na Srí Lance, vyzval k ukončení řevu zbraní

Papež František dnes v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval světové politiky, aby nechali stranou své názorové rozdíly a pracovali společně na míru. Před desítkami tisíc věřících na Svatopetrském náměstí papež zmínil konflikty v Africe či na Blízkém východě i politické krize v některých zemích Latinské Ameriky. Odsoudil též dnešní teroristické útoky v kostelích a hotelech na Srí Lance, při nichž zemřelo nejméně 207 lidí a přes 400 dalších bylo zraněno.
Papež František

Urbi et orbi: Soužití různých kultur je obohacení, nikoli nebezpečí, řekl papež

Papež František v dnešním tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) zdůraznil důležitost bratrského soužití lidí různých národů, kultur a náboženství. Lidi na celém světě přitom vybídl, aby rozmanitost vnímali jako zdroj obohacení, a nikoli jako nebezpečí. Znepřátelené strany v oblastech zmítaných válkami, jako je Sýrie, Jemen či řada afrických zemí, papež vyzval k usmíření. Apeloval také na obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci.
Papež František v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) 25.12.2017.

Urbi et Orbi: Papež vyzval k obnově dialogu na Blízkém východě

Vatikán - Papež František dnes v tradičním poselství Urbi et orbi vyzval k obnově dialogu, který by ukončil izraelsko-palestinský konflikt a vyústil v mírové soužití dvou států. Hlava katolické církve i letos pamatovala na obyvatele zemí zasažených vleklými konflikty, především pak na děti.
Ilustrační foto

Urbi et orbi: Papež odsoudil masakry a únosy, popřál "milované" Ukrajině

Vatikán - Duchovní podporu obětem válečných konfliktů ve světě dnes ve vánočním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) nabídl papež František. Jeho znepokojení vyvolává hlavně strádání obyvatel Sýrie a Iráku vystavených útokům Islámského státu. Neopomněl ale ani Ukrajinu či boj s ebolou.
Papež František požehnal "Urbi et Orbis"

Papež v poselství světu vyzval k míru na Ukrajině a v Sýrii

Vatikán - Papež František dnes ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k míru a konkrétně zmínil například konflikty v Sýrii či na Ukrajině. Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) pak pronesl v latině, a na zaplněném Svatopetrském náměstí tedy stejně jako loni nezazněla čeština ani další jazyky světa. František však požehnání zakončil zcela neformálně, když lidem popřál dobrou chuť k velikonočnímu obědu.
Papež František udělil věřícím ve Vatikánu požehnání

Papež František požehnal Urbi et orbi, zmínil nepokoje v Sýrii i KLDR

Vatikán - Papež František dnes ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k míru. Konkrétně zmínil konflikt v Izraeli, Sýrii či KLDR, vyslovil se také proti ničení přírody. Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) pronesl pouze v italštině a na rozdíl od svých předchůdců vynechal pozdravy věřících v desítkách světových jazyků. Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu tedy letos nezazněla ani čeština.
Ilustrační foto

Urbi et orbi: Papež odsoudil vraždění civilistů ve válkách

Vatikán - Papež Benedikt XVI. v dnešním tradičním poselství "Urbi et orbi" odsoudil vraždění bezbranných v Sýrii a vyzval Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání. Vyzval také arabské národy, zejména Egypt, aby budovali spravedlivou společnost.
papež Benedikt XVI.

Papež pronesl Urbi et orbi a vyzval k míru mezi Izraelem a Palestinou

Řím - Papež Benedikt XVI. v neděli při svém tradičním velikonočním požehnáním Urbi et orbi naléhal na zvýšení snahy o dosáhnutí míru mezi Izraelem a Palestinou. Papež jako hlava římskokatolické církve také mluvil o nutnosti objevit naději i v těchto velmi těžkých časech, informovala agentura Reuters.

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 19 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Blažek připravil dvě varianty právní úpravy znásilnění, bude je řešit s poslanci

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v úterý informoval, že pracuje se dvěma variantami řešení trestního postihu v případě nesouhlasného pohlavního styku. Zástupci sněmovních stran se na postupu dohodli už v dubnu, ještě tento měsíc se mají k tématu opět sejít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy