velvyslanectví ČR

Budova českého velvyslanectví v Berlíně. (autor: Jörg Zägel)

Berlín hledá nové jméno pro Mouřenínovu ulici, kde je ambasáda ČR

Stejně jako jiné světové metropole, tak i Berlín přemýšlí o přejmenování některých míst, jejichž názvy jsou z dnešního pohledu vnímány jako politicky či kulturně sporné. Nejviditelnějším příkladem je stejnojmenná zastávka metra na Mohrenstrasse, tedy Mouřenínovy ulice. Shodou okolností na rohu této ulice ústící do bulváru Wilhelmstrasse sídlí české velvyslanectví.
Tomáš Petříček

Většina českých ambasád částečně obnoví příjem víz

Většina českých velvyslanectví a generálních konzulátů v zahraničí bude od 1. srpna v plném nebo omezeném rozsahu opět přijímat žádosti o víza. Kvůli špatné epidemiologické situaci zatím zůstanou uzavřeny ambasády v Brasilii, Sao Paolu, Santiagu de Chile, Bogotě, Nur-Sultanu a Dillí. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí.
Tomáš Petříček

Rusko vyhostilo dva české diplomaty, Petříček pokládá problém za vyřešený

Rusko dnes informovalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku o vyhoštění dvou pracovníků české ambasády v Moskvě. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) to je jeden diplomat a jeden technický pracovník velvyslanectví. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové je to očekávaná a symetrická reakce na stejný český krok z počátku června. Česko nyní považuje problém, který nevznikl na jeho straně, za vyřešený.
Moskva, Kreml

Odveta Ruska. Budou vyhoštění dva zaměstnanci české ambasády

Rusko dnes označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby. Podle prohlášení ministerstva zahraničí jde o odpověď za "provokační akci oficiální Prahy". Diplomaté by měli Rusko opustit i s rodinami nejpozději 17. června. Jejich vypovězení je reakcí Moskvy na vyhoštění dvou ruských diplomatů před dvěma týdny z ČR. Mluvčí Kremlu k tomu řekl, že Moskva takové jednání nebude tolerovat, i když má zájem o udržování dobrých vztahů s Českem.
Tomáš Petříček

Zastupitelské úřady ČR v Rusku terčem útoků. Bude posílena jejich bezpečnost

Česko posílí bezpečnostní opatření na svém velvyslanectví v Moskvě. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí v Praze, podle kterého je to dlouhodobý plán, jehož část se uskutečnila už loni, a nesouvisí s aktuálním děním v česko-ruských vztazích. Ruská média předtím napsala, že posílení bezpečnostních opatření přichází po nedávných incidentech před velvyslanectvím v Moskvě a před generálním konzulátem v Petrohradu, které se staly terčem výtržníků.
Rusko, Moskva

Exploze poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal nejméně jednoho zraněného, po osudu deseti lidí se pátrá, napsala agentura TASS. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku.
Socha maršála Koněva (foto: Matěj Baťha)

Extremisté kvůli Koněvovi zaútočili na velvyslanectví ČR v Moskvě

Skupina osob v maskách v neděli vyvěsila na plot českého velvyslanectví v Moskvě nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic. Oznámila to dnes ruská televize REN. Podle ní je to reakce na odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze. Při incidentu nebyl nikdo zatčen.
Tomáš Petříček

Ambasáda v USA vyzývá Čechy, aby si rezervovali letenku do Evropy

České velvyslanectví ve Spojených státech vyzývá české občany, aby si rezervovali letenku do Evropy. V dalších dnech se očekává omezování spojení, což povede k růstu cen letenek. Ambasáda také potvrdila, že se příští týden uskuteční repatriační let z Chicaga do Prahy, který dopraví zpět české občany, kteří nebudou mít možnost cesty s komerčními dopravci. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale upozornil na to, že to bude jediný let, který diplomacie z USA vypraví.
Ilustrační foto

ČR zajistí speciální let pro evakuaci Čechů z Kanady

Česko zajistilo speciální let pro evakuaci svých občanů z Kanady. Letadlo odletí z Montrealu v neděli ve 14:00. Na facebooku o tom informoval velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec a zároveň vyzval zájemce, aby si registrovali místo v letadle. Upozornil rovněž, že další speciální lety z Kanady už se neplánují a že se omezují i možnosti komerční dopravy zpět do Evropy.
Ministerstvo zahraničí

Více než 600 Čechů se vrátilo přes Německo speciálními autobusy

Více než 600 Čechů se kvůli koronaviru v posledních dnech vrátilo přes Německo do své vlasti speciálně vypravenými autobusy. ČTK a České televizi to dnes v Berlíně řekl velvyslanec ČR v Německu Tomáš Podivínský. Zatímco dosud většina autobusů jezdila z Frankfurtu nad Mohanem, dnes večer první dva se zhruba 70 lidmi vyrazily přímo od budovy české ambasády v německé metropoli.
Jaroslav Kubera

26 senátorů žádá přesun ambasády ČR do Jeruzaléma, vláda je zdrženlivá

26 senátorů, tedy zhruba třetina horní komory Parlamentu, vyzvala k přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Dnes to na tiskové konferenci řekl senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL), podle něhož se k výzvě mohou připojit ještě další senátoři. Přesun velvyslanectví do Jeruzaléma dlouhodobě podporuje i prezident Miloš Zeman, vláda, která má ve věci konečné slovo, je ale k záměru zdrženlivá.
Ukrajina, ilustrační foto

Český velvyslanec v Kyjevě musel kvůli 28. říjnu na kobereček

Český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula musel v Kyjevě vysvětlovat přítomnost prokremelských Tatarů na Pražském hradě 28. října při oslavách státního svátku. Napsal to dnes server listu Deník N, jehož informaci ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Ukrajinská prokuratura mezitím podle ukrajinské státní tiskové agentury Ukrinform nařídila tajné službě SBU, aby zjistila, kteří krymskotatarští představitelé "nezákonně navštívili Českou republiku".
Karel Gott

Karel Gott byl velikánem pro Čechy i Slováky, míní ministryně

Zpěvák Karel Gott byl velikánem pro slovenský i český národ a navždy takovým zůstane. Novinářům to dnes řekla slovenská ministryně kultury Ľubica Laššáková, která zápisem do kondolenční knihy na českém velvyslanectví v Bratislavě vyjádřila soustrast nad Gottovým úmrtím.
Czechia, zaregistrovaný název u OSN

Austrálie není jen AC/DC. Velvyslanec chce u protinožců víc propagovat českou kulturu

V Austrálii není jen legendární rocková kapela AC/DC, Australané mají velký zájem i o vážnou hudbu, v níž je Česko světovou špičkou. Proto by velvyslanec ČR v Austrálii Tomáš Dub chtěl směřovat českou kulturu nejen mezi krajany. V rozhovoru s ČTK také projevil přání, aby Česko získalo více australských studentů a aby vzkvétal australský turismus do ČR.
Singapur, ilustrační foto

Ambasáda v Singapuru vyjde Česko draze, fungovat má od ledna 2020

Čeští diplomaté na novém velvyslanectví v Singapuru by měli začít pracovat od ledna roku 2020. Uvádí to materiál s informacemi o plánovaném zřízení ambasády, kterým se bude v pondělí zabývat vláda. Náklady na vytvoření zastupitelského úřadu a jeho provoz v prvním roce odhaduje ministerstvo zahraničí na 45 milionů korun, v budoucnu by provozní náklady měly činit 32 milionů korun ročně.
Česká republika

Česko zruší velvyslanectví v Libyi. Válka hned tak neskončí, zdůvodnilo MZV

Česká republika od 1. září zruší své velvyslanectví v Libyi. Ministerstvo zahraničí to uvádí v materiálu pro informaci vlády, kterým by se kabinet měl zabývat na některém ze svých dalších zasedání. Ambasáda z bezpečnostních důvodů pracovala od dubna 2015 z Tuniska. Agendu úřadu by mělo převzít právě české velvyslanectví v Tunisku.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy