Pretoria - Soud s běžcem Oscarem Pistoriem se proměnil v něco, co v Česku nemá obdoby. Nejprve hrál atlet, který je viněn z vraždy své přítelkyně, na city, potom soud zveřejnil drsné fotky mrtvé ženy.
Oscar Pistorius včera opět stanul před soudem v Jihoafrické republice. Za vraždu své přítelkyně Reeve Steenkampové mu hrozí až 15 let vězení. Konečný verdikt by měl padnout 6. července.
Devětadvacetiletý běžec s podkolenními amputacemi je podle svého právního zástupce ve velmi špatném psychickém stavu. I tak ale musel ve středu před soudem odložit protézy, aby předvedl, jak se během osudné noci pohyboval.
Psali jsme: Divadýlko obhajoby? Pistorius se u soudu belhal na pahýlech nohouTo ale nebyl jediný emotivní okamžik, který během jednání nastal. Rodiče zesnulé modelky poprosili soud, aby zveřejnil fotky mrtvé ženy a ukázal tak světu bolest, kterou jí Oscar Pistorius způsobil. Fotky zachytili vyšetřovatelé v atletově domě po útoku.
Bývalý vrcholový sportovec zasáhl modelku do hlavy, kyčelní kosti a loktu, když se krčila za dveřmi toalety v jeho domě. Na snímcích je vidět, že Reeva měla vlasy slepené krví a pod očima měla podlitiny. Patolog uvedl, že ty způsobil náraz kulky do lebky.
Snímky jsou natolik brutální, že jsme se je rozhodli nezveřejnit. Některá zahraniční média ale jejich rastrovanou podobu publikovala. Podívat se na ně můžete například na britském webu Daily Mailu (zde).
Šestinásobný paralympijský vítěz v únoru 2013 zastřelil podle soudu modelku Reevu Steenkampovou ve svém domě přes dveře koupelny. Tvrdil, že si ji spletl se zlodějem. Původně byl uznán vinným ze zabití z nedbalosti a v říjnu 2014 dostal pětiletý trest. Po roce byl propuštěn do domácího vězení a žije v domě svého strýce v Pretorii. Loni v prosinci ale nejvyšší odvolací soud v Jihoafrické republice překvalifikoval jeho čin na vraždu.
15. července 2026 10:20
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
Související
Pistorius je po letech na svobodě. Za vraždu přítelkyně seděl přes šest let
Pistorius po více než 10 letech opustí vězení, bude podmínečně propuštěn
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 3 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 4 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
Ministerstvo financí v pátek zveřejnilo poslední cenové stropy na pohonné hmoty, které určují nejvyšší povolené prodejní ceny pro nadcházející víkend. U obou hlavních druhů paliv došlo k jejich navýšení. Tyto hodnoty, které úřad zveřejňuje v cenovém věstníku, jsou zároveň úplně posledními stropy, jež stát určil. Od pondělí cenový strop na pohonné hmoty končí.
Zdroj: Libor Novák