Caracas - Kontroverzní Ústavodárné shromáždění ve Venezuele, které je nakloněno prezidentovi Nicolási Madurovi, se usneslo, aby byli vůdci opozice stíháni za vlastizradu.
Stovky poslanců odhlasovaly v úterý jednomyslně dekret "proti finanční blokádě a na obranu venezuelského lidu". Výnos kritizuje americké hospodářské sankce a nařizuje stíhat vůdce opozice, kteří prý podněcovali jejich přijetí.
"Historický soud" proti vůdcům "pravice" má zahájit nejvyšší soud loajální k socialistovi Madurovi. V rozpravě před schválením dekretu zaznělo, že je třeba stíhat především Julia Borgese. Ten je předsedou parlamentu, který ovládá opozice a jehož pravomoci si přivlastnilo Ústavodárné shromáždění.
Washington minulý týden uvalil na Venezuelu sankce, jejichž cílem je mimo jiné znemožnit zemi přístup na finanční trhy v USA. Postihy jsou namířeny "proti diktatuře ve Venezuele" a zakazují například kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády či obchodovat s venezuelskou státní ropnou společností PDVSA.
Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza označil sankce za nejhorší agresi proti venezuelskému lidu a za snahu vyvolat v zemi humanitární krizi. Sankce po jejich oznámení naopak podpořila koalice venezuelských opozičních stran.
Související
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
Venezuela , Nicolas Maduro , sankce
Aktuálně se děje
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
24. března 2026 21:57
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě