Mogadišo - Islamisté z Šabábu dnes ráno zaútočili ve městě Balad Hawo nedaleko keňských hranic. Po bitvě, která trvala několik hodin, armáda ozbrojence přiměla k ústupu. Boj si vyžádal nejméně 17 mrtvých.
Obě strany uvádějí, že oddíl povstalců akci zahájil odpálením silné nálože v autě sebevražedným útočníkem. Šabáb ráno tvrdil, že město obsadil a že při tom zabil 24 vojáků.
"Probudil nás sebevražedný útok autem s výbušninami, po němž následoval tvrdý boj," sdělil podle Reuters mluvčí armády major Mohamed Abdullahi. Dodal, že vojáci pak Šabáb z města vyhnali.
Naproti tomu mluvčí Šabábu Abdiasis Abu Musab uvedl, že skupina bojovníků město opustila poté, co z místního vězení osvobodila 35 vězňů. Zároveň tvrdil, že bylo zabito nejméně 30 vojáků.
Podle Abdullahiho přišlo o život nejméně deset vojáků a sedm útočníků. Mluvčí nicméně připustil, že počet mrtvých může být ještě vyšší.
Somálskem zmítá válka od roku 1991, kdy velitelé kmenových ozbrojených skupin svrhli diktátora Siada Barreho a poté obrátili zbraně proti sobě navzájem.
Hnutí Šabáb, které je napojené na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní vlády a v Somálsku chce zavést islámské právo šaría. Šabáb útočí i v sousední Keni, která vyslala své vojáky do mise Africké unie v Somálsku (AMISOM). Do bojů s Šabábem jsou zapojeny již deset let také jednotky USA. Letos americká armáda své nasazení v Somálsku zintenzivnila.
Související
Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele teroristické skupiny Šabáb
NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí historik
Al-Šabáb , Terorismus v Somálsku , Terorismus
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 1 hodinou
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 1 hodinou
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 1 hodinou
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 3 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
Epsteinova kauza se stane tématem i v české politice. Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) v této věci interpeloval premiéra Andreje Babiše (ANO). Česko by podle Lipavského mělo prověřit možné působení Epsteinovy sítě u nás a zjistit, zda zde nejsou nějaké oběti sexuálního delikventa.
Zdroj: Jan Hrabě