Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max Boot v komentáři pro server Washington Post. Vojenský historik a publicista z think tanku Council on Foreign Relations se ovšem pozastavuje nad jedním stanoviskem šéfa Bílého domu.
Další boj s teroristy dává smysl
„Stojím zde poprvé po dvaceti letech, kdy Spojené státy nejsou ve válce. Otočili jsme stránku,“ cituje Boot slova amerického prezidenta, která se dočkala potlesku. Pokládá otázku, zda tomu tak skutečně je.
Stanovisko Bidena totiž nekoresponduje s jeho dopisem, který zaslal 8. června předsedům komor amerického Kongresu v souladu se zákonem o pravomoci v době války, poukazuje historik. Upozorňuje, že prezident v něm uvedl, že navzdory stažení z Afghánistánu se budou Spojené státy nadále uchylovat k vlastním protiteroristickým misím i radit, pomáhat a asistovat bezpečnostním složkám partnerských zemí v podobných operacích.
Biden také zmínil, že americké jednotky plnící zmíněné úkoly čelí riziku a že v mnohých lokalitách jejich nasazení si bezpečnostní situace žádá, aby se bránily případným útokům, uvádí autor komentáře. Přiznává, že většina těchto misí je co do počtu vojáků omezená a jejich podstata je tajná, dodává však, že prezidentův dopis připustil přítomnost amerických protiteroristických sil v Iráku, Sýrii, Jemenu, Jordánsku, Libanonu, Turecku, na východě Afriky, u Čadského jezera, v Sahelu a na Filipínách.
Největší americká mise probíhá v Iráku, kde se nachází na 2.500 amerických vojáků, druhá největší pak v Sýrii, kde je působí na 900 příslušníků amerických ozbrojených sil, nastiňuje Boot. Vysvětluje, že tyto jednotky podporují místní aktéry – iráckou armádu a primárně kurdské milice Syrské demokratické síly –, poskytují jim zpravodajské informace, vzdušnou a logistickou podporu a další pomoc.
Cílem těchto misí je především zabránit obnově Islámského státu, ale také čelit stoupajícímu íránskému vlivu v regionu, konstatuje historik. Připomíná, že Islámský stát přišel v roce 2019 o svůj samozvaný chalífát, jež ovládal většinu východní Sýrie a severozápadního Iráku, ale v obou zemích má nadále tisíce bojovníků, kteří páchají teroristické útoky.
Islámský stát má také minimálně devět odnoží ve světě, například v severní a západní Africe, na Filipínách a v Bangladéši, přičemž jeho afghánsko-pákistánská větev – Islámský stát Chorásán – minulý měsíc provedla sebevražedný útok na kábulském letišti, při kterém zahynulo 13 amerických vojáků a téměř dvě stovky Afghánců, rekapituluje Boot. Dává proto podle něj smysl, že Spojené státy udržují malou vojenskou přítomnost ve světě a brání opětovnému nárůstu hrozby ze strany uvedené organizace.
Volba je na nepříteli
„Jak těžké je ve skutečnosti ukončit takové americké operace, ukazuje Somálsko,“ pokračuje autor komentáře. Poukazuje, že předchozí šéf Bílého domu Donald Trump loni v prosinci nařídil stáhnout ze země 700 amerických vojáků, většina z nich se ale nepřesunula daleko, do Keni a Džibutska, navíc velitel amerických vojsk pro Afriku generál Stephen Townsend v dubnu přiznal, že v Somálsku nadále působí stovka Američanů, kteří cvičí tamní bezpečnostní složky k boji s milicemi aš-Šabáb.
Americké velitelství pro Afriku podle informací, které v červnu přinesl list New York Times, připravuje plány pro posílení výcvikové mise v Somálsku, uvádí Boot. Odkazuje také na zprávu think tanku New America, že v zemi nadále operují americké drony, které jen letos provedly 11 útoků, naposledy 24. dubna, a byť Biden zpřísnil pravidla pro jejich nasazení, zcela jej nezastavil.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Pro pokračující americkou vojenskou přítomnost v Somálsku a dalších zemích existuje podle historika dobrý důvod. Tvrdí, že tím nejsou zájmy zbrojního průmyslu ani horlivost neokonzervativců a některých generálů, jak naznačují různé konspirační teorie, ale vnímání skutečné hrozby americkými politiky.
Jako příklad dává autor komentáře opět Somálsko, vzdálenou chudou zemi, kde ale operuje aš-Šabáb označovaný za největší, nejbohatší a nejagresivnější odnož teroristické sítě al-Káida na světě, která má pět a deset tisíc bojovníků a ovládá rozsáhlá území na jihu země, přičemž v posledních letech byli zatčeni nejméně dva z nich, kteří se účastnili pilotních kurzů ve zjevné snaze zopakovat útoky z 11. září 2001.
Bidenova administrativa opakovaně slibovala, že bude na teroristy útočit pouze dalekonosnými zbraněmi, ale úder dronu v Kábulu, který 29. srpna usmrtil desítku civilistů, ukazuje, jak těžké je získat přesné informace o cílech, nepůsobí-li v oblasti vlastní vojáci, konstatuje Boot. Deklaruje, že protiteroristické operace jsou nejúčinnější, pokud mají Spojené státy v terénu „oči“, tedy zpravodajce či vojáky spolupracující s místními silami na vytipování teroristických cílů.
„Proto, přes všechny Bidenovy řeči o ukončení ‚věčných válek‘, si Spojené státy ve skutečnosti nemohou dovolit stáhnout veškeré (vojenské) příslušníky z frontových linií,“ píše historik. Vysvětluje, že jejich nasazení je mnohem nižší než na svém vrcholu, kdy v Afghánistánu a Iráku působily desetitisíce amerických vojáků, ale neskončilo.
Slovy americké armády, volba je nyní na nepříteli, a militantní islamistické organizace nadále bojují, tudíž Spojené státy a jejich spojenci musí boj opětovat, vyzdvihuje autor komentáře. To podle něj znamená, že navzdory Bidenovým úterním slovům je země nadále ve válce.
Související

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , Americká armáda (U.S. ARMY) , Islámský stát (IS) , Al-Šabáb
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
před 1 hodinou

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
před 1 hodinou

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
před 3 hodinami

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
před 3 hodinami

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
před 4 hodinami

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
před 5 hodinami

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
před 5 hodinami

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
před 6 hodinami

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
před 7 hodinami

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
před 8 hodinami

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
před 8 hodinami

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
před 9 hodinami

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
před 9 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
před 10 hodinami

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
před 11 hodinami

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
před 11 hodinami

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
před 12 hodinami

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
před 13 hodinami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 13 hodinami
Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.
Zdroj: Libor Novák