Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele teroristické skupiny Šabáb

Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele islamistické teroristické skupiny Šabáb Abdullahiho Nadira, a to při operaci provedené ve spolupráci s mezinárodními partnery. O sobotní operaci v neděli informovala somálská vláda, uvedla dnes agentura Reuters. Ve středním Somálsku dnes při dvou pumových útocích zahynulo podle somálské státní tiskové agentury nejméně 20 lidí.

Somálské síly v posledních týdnech zaznamenaly úspěchy v boji proti teroristické organizaci ve spolupráci s místními obrannými skupinami. Skupina Šabáb však pokračovala ve smrtících útocích. Při dvou z nich minulý pátek přišlo o život nejméně 16 lidí.

Somálské ministerstvo informací uvedlo, že Nadir měl brzy nahradit nemocného vůdce Šabábu, kterým je Ahmed Diriye. "Jeho smrt je trnem, jehož byl zbaven somálský národ," uvedlo ministerstvo informací. "Vláda je vděčná somálskému lidu a mezinárodním přátelům, jejichž součinnost usnadnila zabití tohoto vůdce, jenž byl nepřítelem somálského národa," dodalo.

Ve městě Beledweyne dnes při výbuchu dvou náloží zahynulo nejméně 20 lidí včetně vojáků a nejméně 36 lidí bylo zraněno. K útoku se přihlásila podle svého mluvčího skupina Šabáb. Agentura AFP napsala, že jsou za útoky dva sebevražední atentátníci. "Teroristé spáchali v Beledweynu sebevražedné útoky s použitím dvou aut naplněných výbušninami," sdělil policejní velitel oblasti Hiiraan. Mezi oběťmi je podle něj náměstek ministra zdravotnictví a oblastní komisař pověřený finanční agendou. Třetí nálož v autě zlikvidovaly bezpečnostní složky, píše agentura Reuters s odkazem na tři obyvatele.

Povstalci ze skupiny Šabáb zabili od roku 2006 desetitisíce lidí při atentátech. Usilují o svržení Západem podporované somálské centrální vlády a zavedení a uplatňování islámského práva šaría. Somálskou armádu v boji proti nim podporují Spojené státy a Africká unie.

Související

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

Více souvisejících

Somálsko Al-Šabáb

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy