Teror v Mogadišu: Sebevražedný útočník zabil desítky lidí

Páteční útok islamistického hnutí aš-Šabáb na oblíbenou pláž v somálském hlavním městě Mogadišo si vyžádal nejméně 32 životů a desítky zraněných. Uvedl to server The Guardian.

Sebevražedný útočník odpálil nálož a ozbrojenci z aš-Šabábu zaútočili na pláži Lido, která je oblíbená mezi podnikateli a úředníky. "Při tomto útoku zahynulo více než 32 civilistů a přibližně 63 dalších je zraněno, někteří z nich vážně," řekl mluvčí policie Adan Hassan na tiskové konferenci.

Úřady uvedly, že bezpečnostní síly zneškodnily pět ozbrojenců, zatímco šestý útočník se odpálil přímo na pláži.

Džihádisté napojení na Al-Káidu vedou povstání proti mezinárodně podporované federální vládě již přes 17 let. Hnutí aš-Šabáb se přihlásilo k mnoha bombovým útokům v Mogadišu a dalších částech země, přičemž vláda pokračuje v ofenzivě proti těmto militantům.

Milice aš-Šabáb ovládají některé části Somálska, ale v posledních letech byli vytlačeni z hlavního města. Přesto se stále vyskytují útoky na vládní instituce, hotely a restaurace v Mogadišu, kde podle islamistů převládá západní životní styl.

Oblast Lido byla v minulosti terčem útoků, včetně šestihodinového obléhání hotelu na pláži v roce 2023, při kterém zemřelo šest civilistů a deset bylo zraněno.

Další teroristický útok v Mogadišu se odehrál v červenci, kdy při výbuchu před kavárnou, kde fotbaloví fanoušci sledovali finálový zápas mistrovství Evropy mezi Španělskem a Anglií, zahynulo 11 lidí. V březnu militanti zabili tři lidi a 27 zranili při několikahodinovém obléhání jiného hotelu v Mogadišu, což přerušilo relativní období klidu. 

Související

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

Více souvisejících

Somálsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy